cofnijstrona głównadrukuj stronęmapa serwisu
Rok szkolny 2016/2017

W maju grupa I realizowała projekt „Roślina”. Dzieci z najmłodszej grupy poszerzały swoją wiedzę przyrodniczą. Przedszkolaki obserwowały i „badały” zgromadzone w sali rośliny. Poznały ich budowę, ale również dowiedziały się, czego rośliny potrzebują do życia. Dzieci mogły zobaczyć, jak znajdujące się w sali rośliny rosną i oczywiście codziennie o nie dbać. Z pomocą przyszli również rodzice, którzy nie tylko wzbogacali kącik projektowy, ale także sadzili drzewka w ogrodzie.

PROJEKT ARCHI-PRZYGODY

Dzieci z III grupy biorą udział w projekcie ARCHI-PRZYGODY, który został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Jest to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie pojęcia architektura, a także wprowadzającej w kulturę życia. Podczas proponowanych zajęć dzieci poznają możliwości wykorzystania posiadanych zmysłów do odkrywania najbliższego otoczenia. Przekonają się, że powstanie budowli poprzedza wiele działań poznawczych i twórczych. Zaczynając od zabaw poprzez doświadczenia i własną pracę twórczą, uczestnicy programu zapoznają się ze \"sztuką budowania\". Główne założenia programu skupiają się wokół: sensorycznego nabywania przez dzieci świadomości przestrzeni, w której się poruszają i którą zamieszkują, kształtowania w dzieciach zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz docenienie tradycji architektonicznych. Cele, jakie stawia przed sobą nasz program, to rozwijanie u dzieci wrażliwości estetycznej, promowanie świadomości społecznej, rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci, propagowanie twórczego myślenia, nabywanie kompetencji językowych i komunikacyjnych poprzez poszerzanie słownictwa w zakresie dotyczącym architektury. Proponujemy 10 scenariuszy zajęć, możliwych do realizacji w przedszkolu. Część zajęć może być prowadzona również w domu kultury, bibliotece czy przestrzeni publicznej. Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

PRZEDSTAWIENIE MUZYCZNE W PRZEDSZKOLU

W styczniu mogliśmy po raz kolejny gościć artystów z Art Bonsai. Tym razem przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu muzycznym pt. „Karnawał zwierząt”. Dzieci bardzo chętnie wchodziły w interakcje z artystami. Mogły przenosić się do niezwykłych miejsc oraz obserwować ciekawe zwierzęta. Jak zwykle profesjonalne podejście artystów sprawiło, że mała przedszkolna sala zamieniła się w prawdziwą scenę teatralną.

PAN PIANKA W PRZEDSZKOLU

Pan Pianka kolejny raz odwiedził dzieci z naszego przedszkola. I tym razem miał mnóstwo pomysłów, w jaki sposób zainteresować wszystkich piankowymi kolckami. Przedszkolaki mogły stworzyć kolorowego pieska. Pełen energii Pan Pianka pomagał dzieciom w pracy, opowiadając ciekawe historie. Wszyscy z radością uczestniczyli w zajęciach i z dumą prezentowali piankowe zwierzątka.

BALIK KARNAWAŁOWY

22 lutego dzieci uczestniczyły w baliku karnawałowym. Kosmiczne zabawy i wspólne tańce w przepięknych strojach na pewno zostaną zapamiętane na długo. Przedszkolaki z radością prezentowały stroje, mogły także pochwalić się umiejętnościami tanecznymi. Zabawę poprowadził bardzo sympatyczny kosmita, którego dzieci powitały z entuzjazmem i bardzo chętnie brały udział w proponowanych przez niego zabawach.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W styczniu dzieci zaprosiły babcie i dziadków na występ. Przedszkolaki w ten sposób chciały podziękować za trud włożony w ich wychowanie, opiekę i troskę na co dzień. Dzień Babci i Dziadka jest bardzo uroczyście obchodzony w przedszkolu. Dzieci przygotowały wcześniej drobne upominki dla najukochańszych babć i dziadków, a także zaprosiły ich na poczęstunek. Wszyscy doskonale się bawili. Przedszkolaki były dumne, że mogły tak pięknie zaprezentować się przed babciami i dziadkami.

KARAWANA OPOWIEŚCI

15 grudnia dzieci wysłuchały opowieści z rożnych stron świata. Przedszkolaki mogły uczestniczyć w licznych zabawach, a także śpiewać piosenki. Była to również okazja, by posłuchać muzyki, która oddawała nastrój opowiadania. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu z Karawaną Opowieści.

PRZEDSZKOLNA WIGILIA

22 grudnia dzieci odwiedził niezwykły gość. Był to oczywiście Święty Mikołaj, który przyniósł wór pełen prezentów. Każe dziecko otrzymało upominek, mogło również usiąść Mikołajowi na kolanach. Tego dnia dzieci zjadły uroczysty obiad, a także śpiewały kolędy. Dzień ten był bardzo radosny dla przedszkolaków oraz dla wszystkich pracowników przedszkola.

MIKOŁAJKI W ARENIE

6 grudnia dzieci uczestniczyły w koncercie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Zespół zaprezentował bogactwo polskich tańców, piosenek i obyczajów. Dzieci dowiedziały się, co to jest taniec narodowy, czym charakteryzują się określone regiony Polski. Widowisko przygotowane przez Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze wywarło na młodych widzach ogromne wrażenie. Koncert zwieńczyła wizyta Mikołaja oraz Śnieżynki. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekały miłe niespodzianki od Mikołaja.

ANDRZEJKI NA SPORTOWO

29 listopada dzieci uczestniczyły w zawodach sportowych, które zostały zorganizowane w hali widowiskowo-sportowej Arena. Przedszkolaki z Plastusia, a także dzieci z innych przedszkoli, rywalizowały o czapkę Włóczykija. Wszystkie dzieci z radością przystąpiły do zawodów. Obecny w Arenie Mikołaj motywował małych zawodników do wysiłku fizycznego. Dzieci mogły również potańczyć i posłuchać muzyki, a także pozowały do zdjęć z Mikołajem. Podczas zawodów panowała przyjazna atmosfera.

PROJEKT „ZDROWIE”

W listopadzie dzieci z grupy II realizowały projekt edukacyjny. Przedszkolaki i ich rodzice przynosili różnego rodzaju akcesoria medyczne, dzięki którym powstał kącik lekarski. Dzieci chętnie wzbogacały swoją wiedzę na temat tego, czym zajmuje się lekarz, pielęgniarka oraz ratownik medyczny. Podczas licznych zajęć mogły dowiedzieć się, jak należy dbać o zdrowie oraz co trzeba zrobić, gdy jesteśmy chorzy. 23 listopada przedszkolaki wybrały się do gabinetu stomatologicznego. 28 listopada przedszkole odwiedził ratownik medyczny i przeprowadził dla wszystkich grup warsztaty w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

W ŚWIECIE KSIĄŻEK - WALIZKI WYOBRAŹNI

W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Walizki wyobraźni”. Ma on na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. W spotkaniach biorą udział również rodzice oraz rodzeństwo przedszkolaków. Podczas zajęć dzieci udają się w ciekawą podróż do świata książek, poznają bohaterów utworów literackich, mają także możliwość rozwijania umiejętności plastycznych.

POCIĄGIEM WOKÓŁ POZNANIA

15 listopada dzieci ruszyły ze stacji Poznań Garbary na wycieczkę wokół Poznania. Dla większości przedszkolaków był to pierwszy przejazd pociągiem. Podczas podróży dzieci musiały mieć ważny bilet i okazać go podczas kontroli, co wzbudziło wiele emocji. Przedszkolaki mogły wejść do kabiny maszynisty i zobaczyć, co się w niej znajduje. Piękne widoki za oknem sprawiły, że podróż minęła w miłej atmosferze, a rozdawane w trakcie wycieczki lizaki zachęciły dzieci do korzystania z tego środka transportu.

WARSZTATY Z PANEM PIANKĄ

28 października przedszkolaków odwiedził Pan Pianka - doświadczony w pracy z dziećmi animator, który pomaga małym artystom stworzyć piankowe dzieła. Tym razem dzieci mogły wykonać z piankowych klocków Plastusia. Figurki dzieci zabrały do domu. Warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie i były okazją do pobudzania wyobraźni dzieci, a także rozwijania ich kreatywności.

CO JEST DZIWNE I KTO JEST DZIWNY? – DZIWNE ZWIERZĘTA

O tym, czym jest inność i nie tylko dzieci mogły dowiedzieć się, oglądając 14 października spektakl pt. Dziwne zwierzęta. Scenariusz powstał na podstawie książki Lotty Olsson Dziwne zwierzęta. Główni bohaterowie spektaklu, Mrówkojad i Orzesznica, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego inność, dziwność niekiedy powodują w nas strach i doszli do zaskakujących wniosków. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie.

PROJEKT „SKLEP”

W październiku grupa III realizowała projekt edukacyjny. Przedszkolaki mogły dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób można zrobić zakupy. Dzieci poznały pracę sprzedawcy, a także ustawiacza towarów. Poznały obowiązującą w Polsce walutę oraz reguły transakcji wymiennej (kupno-sprzedaż). Przedszkolaki z grupy III zaprosiły młodsze dzieci do zrobienia zakupów w ich sklepie. Należy podkreślić, że dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem, a stworzony przez nich sklep wyglądał imponująco.

DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU

30 września był szczególnym dniem dla chłopców. W przedszkolu panowała bardzo miła atmosfera. Wszyscy chłopcy zostali wyróżnieni, a dziewczynki złożyły im najlepsze życzenia. Cały dzień upłynął przedszkolakom na tańcach, śpiewie i wspólnej zabawie.

PAN LUPA I PRZYJACIELE

22 września odbyło się pierwsze muzyczne spotkanie z Panem Lupą i jego przyjaciółmi. Podczas tych zajęć edukacyjno-muzycznych dzieci poznają budowę instrumentów muzycznych z różnych stron świata, ich brzmienie, a także wzbogacają swoją wiedzę o wiele ciekawostek z kręgu muzyki. Artyści zachęcają dzieci do wspólnego muzykowania, proponują liczne zabawy, co czyni spotkania z Panem Lupą jeszcze atrakcyjniejszymi.

„JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK…”

Wakacje już minęły. Dzieci z radością rozpoczęły nowy rok w przedszkolu. Był to szczególnie ważny dzień dla dzieci, które stawiały swoje pierwsze kroki w nowym miejscu. Wszyscy pracownicy życzą, by każdy dzień spędzony w przedszkolu pełen był radości, sukcesów i zabawy!
Nowości

Jadłospis Aktualny jadłospis publikujemy w formie dokumentu pdf. Ze względu na brak możliwości wglądu w jadłospis w przedszkolu zamieszczamy jadłospisy na kolejne 4 tygodnie w miesiącu.
Wielkopolska Sieć Szkół Promujących Zdrowie
BIP