Rok szkolny 2018/2019

Tags #Rok szkolny 2018/2019

W tym roku nasz temat przewodni to:
"Poznaję sztukę plastyczną- sam jestem twórcą."

ZABAWY SPORTOWE NA CYTADELI- Maj 2019

To, że dzieci lubią ruch chyba każdy dobrze wie. My wręcz go uwielbiamy. Dlatego też wybraliśmy się na hulajnogowo-rolkowy wypad na pobliską Cytadelę. Było świetnie. Co prawda zmęczyliśmy się już jadąc na miejsce docelowe, ale każdy bez marudzenia pokonał tę drogę i co najważniejsze- olbrzymią górę. Potem było już tylko sportowe szaleństwo.

„GĘSIE JAJO”- TEATRZYK CIENI „LATARENKA”- Kwiecień 2019

Drugi raz w naszym przedszkolu pojawiła się magiczna Pani z wielkimi skrzyniami. Zaczarowała jedną z naszych sal i zaprosiła nas na bajkę o „Gęsim jaju”. To jednak nie była byle bajka, zamiast obrazków w książce oglądaliśmy grę cieni i świtała w całej naszej sali. Znowu zrobiło się tajemniczo, magicznie i bardzo interesująco.

"ROZŚPIEWANA WIOSNA"-MOZAIKA-Marzec 2019

Tym razem zawitali u nas artyści z „Mozaiki”, którzy na co dzień zajmują się śpiewem naturalnym i muzyką tradycyjną. Wraz z nimi odkrywaliśmy wiosnę w muzyce. Posłuchaliśmy tradycyjnych pieśni opowiadających o przyrodzie. Poznaliśmy zwyczaj wiosennego kolędowania. Próbowaliśmy naszych sił we wspólnym nawoływaniu wiosny. Zapraszamy również dzieci do wspólnej zabawy głosem i nawoływania wiosny! Spotkanie jak zwykle było bardzo udane.

DZIEŃ KOBIET- Marzec 2019

Tego dnia wszystkie dziewczynki czuły się bardzo wyjątkowo. Już od samego ranka chłopcy z tajemniczymi uśmiechami chodzili po sali i szeptali sobie coś na ucho. Okazało się, że nasi Plastusiowiacy pamiętali o dzisiejszym święcie i w sekrecie przygotowywali dla nas niespodziankę. Były laurki, życzenia, kwiaty i oczywiście przytulańce.

PROJEKT MUZEUM- Marzec 2019

Jak już wspominaliśmy w tym roku bardzo ciekawią nas "dawne czasy". Wszystko zaczęło się od tego, że w naszym przedszkolnym ogrodzie były kamienie, które przeszkadzały nam w zabawie. Gniewko zaczął odkładać je na murek i wymyślać ich historię. Większość z nas wzięła z niego przykład. Potem Pani powiedziała nam, że mamy bardzo ciekawe eksponaty. Bardzo spodobało nam się to nowe słówko i zaczęliśmy dowiadywać się co ono oznacza. Właśnie taki był początek naszego projektu "Muzeum". W jego trakcie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat czasów prehistorycznych oraz średniowiecznych. Tworzyliśmy pismo obrazkowe, projektowaliśmy wymarzone muzeum, budowaliśmy makiety. Wielokrotnie wcielaliśmy się w rolę archeologów co bardzo nam się podobało. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe oraz Muzeum Archeologiczne, a przede wszystkim stworzyliśmy własne muzeum w przedszkolnym ogrodzie. Nasze ekspozycje odwiedzili rodzice, a my wcieliliśmy się w pracowników muzeum. Był to czas poszukiwania wiedzy w bardzo interesujący sposób.

POWITANIE WIOSNY-Marzec 2019

W promykach słońca i przy dźwiękach grających grzechotek wyszliśmy na ulicę, by ze wszystkich sił głośno zagrać na powitanie Wiosny. Podczas spaceru pozdrawialiśmy przechodniów i mówiliśmy im , że jest już wiosna! Na szczęście w tym roku odnaleźliśmy też jej oznaki- stokrotki na trawniku i zielone pączki na drzewach. Zaśpiewał nawet dla nas skowronek ze swojego gniazda. Tworzyliśmy także wiosenne prace plastyczne. Wszystko po to by Pani Wiosna czuła się u nas jak najlepiej.

"JAK POPRAWIĆ WĘŻA?"-Marzec 2019

Pewnego dnia w naszym Plastusiowie pojawiły się przepiękne wróżki i zaprosiły nas do pobliskiego liceum ogólnokształcącego na przedstawienie "Jak poprawić węża?". Głównym bohaterem był wąż, który bardzo smucił się tym, że nie posiadał nóg. Wyruszył on więc w podróż by odnaleźć magika, który sprawi, że będzie je miał. W wyprawie towarzyszyli mu liczni przyjaciele. Okazało się, że wąż jest piękny taki jak jest, taki wyjątkowy. Nie musimy być tacy sami jak inni by czuć się dobrze. Każdy z nas jest wspaniały bo jest sobą.

DZIEŃ DINOZAURA-Luty 2019

W tym roku bardzo ciekawią nas "dawne czasy", dlatego też Dzień Dinozaura postanowiliśmy świętować na całego. W związku z tym wybraliśmy się do Fundacji Ars na zajęcia związane z dinozaurami. Podczas przeróżnych zabawy mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę na ich temat. Bardzo spodobało nam się malowanie na szkle. Jednak największym zainteresowaniem okazali się Panowie z telewizji, którzy uwiecznili tą naszą wizytę. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy później na dzień, gdy będziemy mogli zobaczyć się w TVP lub w internecie ( https://vod.tvp.pl/website/pozytecznipl,5406815 )

NA ZAPLECZU MUZEUM NARODOWEGO-Luty 2019

Pod koniec lutego część z nas wybrała się do Muzeum Narodowego. Korzystając z zaproszenia mamy Pawełka zwiedziliśmy konserwatorium. Oglądaliśmy wielkie dzieła sztuki- niestety bardzo zniszczone, dowiedzieliśmy się jak można je "naprawić", jakich narzędzi do tego użyć. Mieliśmy możliwość porównania obrazu zniszczonego i tego samego- po renowacji. Widzieliśmy też pracownię, gdzie odnawia się ramy do obrazów. Pracownicy konserwatorium przygotowali dla nas niespodziankę- każde dziecko samodzielnie mogło posrebrzyć lub pozłocić element "zabytkowej" ramy. Cała ta wyprawa była bardzo ciekawa. Mamie Pawełka dziękujemy, za możliwość odwiedzenia jej w pracy.

ZABAWY Z LICEALISTAMI-Luty/Marzec 2019

Przez około 2 miesiące młodzież z pobliskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XII bawiła się z nami wykorzystując metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Część z nas gościła ich w naszym Plastusiowie, a najstarsi ćwiczyli w sali gimnastycznej w liceum. Spotkania te przynosiły nam za każdym razem wiele radości i uśmiechu. Licealistom Pani Iwonie i Pani Basi bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

MALI CHEMICY- Luty 2019

Gdy za oknem pogoda niezachęcająca do wyjścia nasze Panie wymyślają nam wiele ciekawych zajęć. Tym razem wcieliliśmy się w rolę małych naukowców i wspólnie wykonywaliśmy wulkany, które później udało nam się "obudzić", "zamykaliśmy" lawę w butelkach, sprawdzaliśmy jak powstają kryształy, tworzyliśmy sztuczny śnieg, eksperymentowaliśmy z kostkami lodu. Bardzo lubimy takie działania.

KARNAWAŁ-Styczeń/ Luty 2019

Karnawał to dla nas czas jeszcze większej niż zwykle radości i zabawy. Piękne, kolorowe serpentyny zawładnęły sercami najmłodszych z nas. Z wielkim zaangażowaniem porównywaliśmy ich długość, kolor, a także razem z nimi tańczyliśmy. Skoro mamy serpentyny to muszą być i balony. Zabawy z balonami zdecydowanie należą do naszych ulubionych. Nawet sami je "zrobiliśmy". Odwiedziła nas też mama jednego z Plastusiowiaków i uczyła cha-chy. Zdecydowanie jesteśmy gotowi na bal karnawałowy.

BAL KARNAWAŁOWY "W ŚWIECIE BAJEK"-Luty 2019

Przełom stycznia i lutego to dla nas czas na tańce. Kula dyskotekowa, nasza ulubiona muzyka i mocny głośnik to wszytko czego nam trzeba. Jak co roku nasza sala rytmiczna zamieniła się w salę balową. Wszyscy Plastusiowiacy, włącznie z Paniami przebrani za bajkowe postaci bawiliśmy się przy muzyce z panem wodzirejem. Były tańce w kole, "Czekolada", "Makarena", tańce-połamańce w parach i popisy indywidualne. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku oraz pamiątkowych fotografii. Z niecierpliwością czekamy już na kolejny karnawał.

NIECODZIENI GOŚCIE-Wrzesień 2018-Czrwiec 2019

Czasami w naszym przedszkolu pojawiają się wyjątkowi goście. W tym roku odwiedzili nas: Tequila- pies Nikodema, żółw Gniewka, chomik Moniki, Lola-pies Stefka. Dzięki takim spotkaniom możemy poznać historię tych zwierząt, oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat opieki i odpowiedniego zachowania w ich towarzystwie.

UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA-Styczeń/Luty 2019

Przełom stycznia i lutego to w Plastusiowie bardzo ważny czas. Każdy z nas bardzo kocha swoją Babcię i swojego Dziadka, dlatego chcieliśmy uczcić ich święto, a zarazem pokazać nasze przedszkola. Przygotowania trwały już od wielu dni- chcieliśmy by ten dzień wypadł jak najlepiej. Wykonaliśmy upominki dla naszych bliskich, oraz zaprezentowaliśmy im nasze umiejętności. Był to bardzo miły czas spędzony z ważnymi dla nas osobami. Babciu i Dziadku, żyjcie nam sto lat!

ZIMOWE MISTRZOSTWA SPORTOWE-Styczeń 2019

Nie tylko wiosną i latem można uprawiać sport. Na dowód tego postanowiliśmy przeprowadzić Zimowe Mistrzostwa Sportowe. Podzieleni na dwa zespoły dawaliśmy z siebie wszystko, choć czasami nie było łatwo. Nie obyło się także bez ceremonii medalowej. Dodamy tylko, że mistrzostwa zakończyły się remisem, który sprawił nam wiele radości.

WIELKOPOLSKIE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE-Styczeń 2019

Wspominaliśmy już, że jesteśmy ciekawi świata. Dlatego też często wychodzimy z naszego Plastusiowa by poznawać nowe, ciekawe rzeczy. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Etnograficznego, w którym była wystawa Wielkopolskich Szopek Bożonarodzeniowych. Każdą z nich dokładnie oglądaliśmy by wybrać tę, która spodobała nam się najbardziej. Nie było to wcale takie łatwe. Mogliśmy nawet wiąz udział w głosowaniu na najlepszą szopkę. Może w przyszłym roku weźmiemy udział w tym konkursie?

„PAPUGA KRÓLA HERODA”- TEATR LALEK „TOMEK WSZĘDOBYLSKI”- Styczeń 2019

Pewnego dnia jedna z naszych sal ponownie zamieniła się w salę teatralną, a to wszystko za sprawą Teatru Lalek „Tomek Wszędobylski”. Przedstawienie przeniosło nas w czasie, do okresu, gdy narodził się Jezus. Zły król Herod w strachu przed Narodzonym Królem szykuje podstęp. Jego Zausznik i wesoła papuga starają się nie dopuścić do ziszczenia niecnych planów Heroda. My także mogliśmy uczestniczyć w tym spektaklu. Teatr lalek bardzo nam się spodobał i wywołał uśmiech na wielu twarzach.

„PANIE GOSPODARZU, MASZ W DOMU GOŚCI…”- POLSKIE TRADYCJE KOLĘDNICZE-MOZAIKA- Styczeń 2019

Tym razem artyści z „Mozaiki” odwiedzili nas z kolędnikami. Poznaliśmy tradycje kolędnicze z różnych stron Polski, mogliśmy zobaczyć przebrania kolędników, dowiedzieć się co to jest szczodrowanie czy herody. Niektórym z nas udało nawet się wcielić w rolę kolędników.

ZIMOWE EKSPERYMENTY-Styczeń 2019

Tegoroczna zima jest bardzo kapryśna, raz śnieg, a raz deszcz. Jednak nam to nie przeszkadza. By pokonać nudę zabieramy się za przeróżne eksperymenty. Nasza ciekawość jest ogromna, a chęć poznania świata jeszcze większa, a więc do dzieła.

ŻEGNAMY PANIĄ HALINKĘ- Styczeń 2019

Styczeń to niestety także czas rozstań. Nasza ukochana Pani Halinka odchodzi na emeryturę i postanowiliśmy zorganizować jej pożegnanie, na jakie zasługuje. Przygotowaliśmy dla Pani Halinki pamiątki, oraz ogromny bukiet róż. Liczymy, że o nas nie zapomni.

SPOTKANIE Z WIOLONCZELISTKAMI-Styczeń 2019

Nowy rok zaczęliśmy od bardzo miłych odwiedzin. Pojawiła się u nas Pani Agnieszka- mama naszej Helenki, oraz Zosia- nasza absolwentka z koleżanką Julką. Okazało się, że te trzy osoby łączy jeden instrument- wiolonczela. Nasze „prześliczne wiolonczelistki” opowiedziały nam o instrumencie, oraz zaprezentowały swoje umiejętności. Po tym mini-koncercie wielu z nas zapragnęło grać na instrumencie. Naszym gościom bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

PRZEDSZKOLNA WIGILIA – Grudzień 2018

Plastusiowo jest dla nas wszystkich drugim domem, dlatego nie wyobrażamy sobie by nie zorganizować w nim przedszkolnej Wigilii. Cały dzień był wyjątkowy, wszędzie słychać było dźwięki kolęd i pastorałek, oraz nasz śpiew. W pewnej chwili dało się słyszeć dźwięk dzwonków i pojawił się św. Mikołaj z worami pełnymi prezentów, znalazł się nawet wśród nas jego pomocnik. Za upominki podziękowaliśmy mu pięknymi piosenkami. Następnie nastał czas na wigilijny obiad. Zebraliśmy się wszyscy razem, złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do pięknie przystrojonych stołów. Teraz z niecierpliwością oczekujemy na Wigilie w naszych domach.

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA -Listopad 2018

Pod koniec listopada świętowaliśmy bardzo ważny dzień, zwłaszcza dla najmłodszych z nas- Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przybyliśmy do przedszkola w towarzystwie swojego ulubionego Misia. Każdy miał możliwość zaprezentowania swojego Pluszaka. poznaliśmy także prawdziwą historię powstania misia. Cały dzień upłynął nam na licznych zabawach i tańcach do \"misiakowych\" piosenek.

KIERMASZ BOżONARODZENIOWY- Grudzień 2018

Z okazji zbliżających się świąt postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych i zorganizowaliśmy w naszym Plastusiowie kiermasz bożonarodzeniowy. Niektóre ozdoby robiliśmy wspólnie z Paniami w przedszkolu inne wraz z rodzicami w domu. Chętnych na nasze wytwory nie brakowało, uzbieraną kwotę przekazaliśmy dla podopiecznych poznańskiej Fundacji EQUUS. Wszystkim kupującym bardzo dziękujemy za hojność.

KOLĘDOWANIE Z LICEALISTAMI- Grudzień 2018

Pewnego grudniowego popołudnia odwiedzili nas goście z pobliskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XII. Pan Adam wraz z młodzieżą zaproponowali nam wspólne kolędowanie. My oczywiście z chęcią na to przystaliśmy i wszyscy razem śpiewaliśmy, a nawet graliśmy. Magiczny nastrój dodatkowo spotęgował padający za oknami śnieg.

ZABAWY NA ŚNIEGU- Grudzień 2018

No i nastał ten dzień. Nareszcie się doczekaliśmy. Zaczął padać śnieg. Nie zwlekając za bardzo, uzbrojeni w czapki, rękawiczki i szaliki ruszyliśmy do ogrodu by porzucać się śnieżkami, lepić bałwany i zjeżdżać na sankach. Mamy nadzieję, że śniegu będzie więcej i częściej będziemy mogli się tak wspaniale bawić.

GRUDNIOWE SPOTKANIA Z RODZICAMI- Grudzień 2018

W okresie przedświątecznym zaprosiliśmy naszych Rodziców do wspólnych działań plastycznych. Wspólnie wykonywaliśmy kartki świąteczne, świeczniki ze słoików, oraz tworzyliśmy portret Elfa podczas gry „Rzuć i rysuj”. Bardzo lubimy, gdy pojawiają się oni w naszym Plastusiowie.

WYCIECZKA DO ŚWIĄTECZNEJ KRAINY W DELI PARKU-Grudzień 2018

W drugiej połowie grudnia wybraliśmy się na popołudniową wycieczkę do Deli Parku. Towarzyszyli nam niektórzy rodzice. Na miejscu czekał na nas Świąteczna Krainą, którą rządził św. Mikołaj. Udało nam się z nim spotkać, porozmawiać o jego pracy, a także przejść test grzeczności. W warsztacie elfów pisaliśmy listy do Świętego, które później wrzuciliśmy do specjalnej skrzynki. Gdy trochę się ściemniło ruszyliśmy na spacer po pięknej Świetlnej Krainie. Udało nam się także wsiąść do sań św. Mikołaja. Był to dzień pełen przygód.

„JAŚ I MAŁGOSIA”- TEATR CIENI „LATARENKA”- Grudzień 2018

Gdy Panie powiedziały nam, że będzie dziś teatrzyk w naszym Plastusiowie nie spodziewaliśmy się, że będzie on aż tak magiczny. Sala rytmiczna była nie do poznania, kiedy światła zgasły, a Pani Bajarka zaczęła nam opowiadać historię o Jasiu i Małgosi zadziały się czary. Dzięki biegającym po ścianach i suficie bohaterom poczuliśmy się jakbyśmy byli w tym lesie gdzie stała chatka z piernika. Bardzo dziękujemy za odwiedziny.

ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA- Grudzień 2018

Pogoda za oknem nie bardzo przypomina nam o nadchodzących świętach, dlatego sami postanowiliśmy zadbać o świąteczny nastrój. Dzielnie zabraliśmy się za przygotowywanie bożonarodzeniowych i zimowych dekoracji. Z wielką radością i ochotą ozdabialiśmy nimi nasze przedszkole. Teraz czekamy już tylko na pierwszy śnieg i odliczając dni za pomocą kalendarza adwentowego na Wigilię.

MIKOŁAJKI- Grudzień 2018

Tego dnia chyba nikogo z nas nie trzeba było namawiać na przyjście do przedszkola. Od samego rana każdy Plastusiowiak raźno maszerował by sprawdzić czy w równiutko odstawionych kapciach coś na niego czeka. Nie zawiedliśmy się, w butach było „małe co nieco”. Postanowiliśmy uczcić imieniny Św. Mikołaja zabawami, pracami plastycznymi oraz elementami naszych ubiorów. Następnego dnia wybraliśmy się do Szkoły Muzycznej na przedstawienie o św. Mikołaju. To był bardzo przyjemny czas.

DBAMY O PTAKI- Grudzień 2018

„Plastusiowiak to przyjaciel przyrody…” – to słowa naszego przyrzeczenia, które zobowiązują nas do dbania o środowisko. Tym razem chcemy pomóc ptakom przetrwać zimę. Wraz z Panem Mateuszem montujemy karmniki w oknach, by dokarmiać i obserwować ptaki, a także samodzielnie przygotowujemy smakołyki dla nich. Po pewnym czasie sikorki się do nas przyzwyczajają i przylatują na obiad nawet, gdy my bawimy się w pobliżu okien.

"100 LAT OD ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- JAK BRZMIAŁA MUZYKA NIEPODLEGŁEJ POLSKI?"- MOZAIKA- Listopad 2018

W tym miesiącu odwiedzili nas także artyści z „Mozaiki” z koncertem o muzyce popularnej sto lat temu. Dowiedzieliśmy się, że „Mazurek Dąbrowskiego” na początku nie był wcale hymnem narodowym, a zwykłą piosenką śpiewaną przez wszystkich. Muzyka Niepodległej Polski bardzo nam się spodobała, ponieważ była wesoła i skoczna, dlatego też z chęcią „ruszaliśmy się” podczas tego koncertu.

BICIE REKORDU W ŚPIEWANIU HYMNY NARODOWEGO- Listopad 2018

Kolejnym elementem uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości był nasz udział w biciu rekordu w śpiewaniu Hymny Narodowego. Od dłuższego czasu się do tego przygotowywaliśmy przypominając sobie cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Gdy okazało się, że nasz hymn posiada ich więcej postanowiliśmy nie próżnować i nauczyć się całego tekstu. W piątek 9 listopada tak jak dzieci z większości polskich szkół i przedszkoli punktualnie o 11: 11 „uzbrojenie” w kokardy narodowe odśpiewaliśmy hymn. Było to dla nas niesamowite przeżycie.

KONKURS PLASTYCZNY „MOJA OJCZYZNA”- Listopad 2018

Rok 2018 to szczególny rok. Przypada na niego Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości. My Plastusiowiaki też postanowiliśmy uczcić tą okazję. Jedną z form świętowania był konkurs plastyczny pt. „Moja ojczyzna”. Chętni mogli przynosić prace konkursowe, na które później oddawano głosy. W głosowaniu brali udział także nasi przedstawiciele. Wszyscy uczestnicy konkursu bardzo się postarali i wykonali wspaniałe prace. Gratulujemy.

WYCIECZKA DO ŁYSEGO MŁYNA- Listopad 2018

Na pierwszą wspólną wycieczkę wybraliśmy się do Ośrodka Edukacyjnego Łysy Młyn. Tam czekała na nas bardzo miła Pani Leśnik, która oprowadziła nas po swoim królestwie. Na początku zaprosiła nas do wspólnych zabaw i do wykonania mandali z darów lasu. Następnie udaliśmy się na spacer dookoła stawu. Mogliśmy zobaczyć ślady żyjących tu zwierząt, np. bobrów, dzików, czy lisów, oraz poznać nazwy drzew i grzybów rosnących w tym miejscu. Na końcu czekała na nas piękna leśniczówka z orlim gniazdem. Odwiedziliśmy także leśne laboratorium, obejrzeliśmy prezentację na temat ochrony lasu, oraz na temat grzybów. Te ostatnie nawet malowaliśmy na kamieniach. Ta wycieczka na długo zostanie w naszych pamięciach.

LEGENDA O POZNAŃSKICH KOZIOŁKACH-Listopad 2018

Na początku listopada gościliśmy teatrzyk z przedstawieniem o poznańskich koziołkach. Pomimo tego, że większość z nas znała już legendę z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy ten występ. Zwłaszcza, iż niektórzy z nas zostali aktorami i wcielili się w poszczególne role. Było to naprawdę niesamowite przeżycie.

CZAS ZADUMY- Październik 2018

Pod koniec października przygotowywaliśmy się do Święta Zmarłych. Rozmawialiśmy o śmierci i umieraniu, o naszych bliskich, których nie ma już z nami, a także o dzielnych ludziach, którzy umarli walcząc o niepodległość. Udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych Poznaniaków, a także na Cytadelę, gdzie odnaleźliśmy Cmentarz Walczących o Niepodległość. Uprzątnęliśmy groby, próbowaliśmy odczytać imiona i nazwiska poległych i zapaliliśmy znicze w dowód naszej pamięci o nich.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA- Październik 2018

Październik to bardzo ważny miesiąc dla najmłodszych z nas. Po wrześniowej adaptacji nadszedł czas by pasować Maluszki na Przedszkolaki. Stajemy się coraz bardziej samodzielni, chętnie śpiewamy, tańczymy, bawimy się z rówieśnikami. Z przyjemnościom pochwalimy się naszym rodzicom i Pani Dyrektor, jakie z nas dzielne Plastusiowiaki.

SPOTKANIE Z TOWARZYSTWEM PRZYJACIÓŁ SZALONEGO WÓZKOWICZA- Październik 2018

W naszym Plastusiowie pojawili się goście z Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z projektem „Kaleka czy COOL-awy”. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się wiele na temat życia osób niepełnosprawnych, staraliśmy się wcielić w ich rolę by przekonać się „na własnej skórze” jak to jest. Poznaliśmy także Spajka- psa, który pomaga osobie jeżdżącej na wózku w codziennych czynnościach. Bardzo dziękujemy za odwiedziny.

„POMALUJ MÓJ ŚWIAT! MALUJEMY TAŃCEM, TAŃCZYMY KOLORAMI!” – MOZAIKA- Październik 2018

W październiku ponownie zawitali do nas artyści z Mozaiki. Tym razem pokazali nam jak pięknie połączyć różne przestrzenie sztuki. Obrazy stworzone w etiudach tańca współczesnego bardzo nam się spodobały. Próbowaliśmy nawet nauczyć się jak za pomocą gestu, ruchu, tańca przekazać pewne emocje, charakter danej postaci. Zestawienie barw, kształtów i wizualizacji uwrażliwiło nas na piękno otaczającego świata i rozwinęło jeszcze bardziej naszą wyobraźnię.

JESIENNA KUCHNIA- Październik 2018

Jesień to także czas gdy w naszym kraju pojawia się wiele pysznych warzyw i owoców. To także czas by pomyśleć o zapasach na zimę. My Dzieci z Plastusiowa chętnie zamieniamy się w małych kucharzy i robimy sałatki warzywne, owocowe, kisimy ogórki, robimy koktajle, przygotowujemy jabłecznik, a przy okazji znowu uczymy się wielu ciekawych rzeczy.

W POSZUKIWANIU JESIENI- Październik 2018

Chyba wszystkie dzieci lubią jesień- my na pewno. Kolorowe liście, zbieranie kasztanów, możliwość założenia kaloszy i zabawy w kałużach to to, co Plastusiowiaki lubią najbardziej. Jako, że w tym roku Pani Jesień była troszkę nieśmiała postanowiliśmy udać się na jej poszukiwanie. Odwiedziliśmy w tym celu Ogród Dendrologiczny, Park Sołacki oraz Ogród Botaniczny. Udało nam się znaleźć oznaki jesieni, jej dary. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawych rzeczy na jej temat. Bardzo lubimy w taki sposób poznawać Świat.

DZIEŃ CHŁOPAKA- Wrzesień 2018

Koniec września to szczególny czas dla nas wszystkich. Dziewczynki w sekrecie pracują od rana by uczcić Dzień Chłopaka. Powstają piękne laurki i krawaty dla naszych Panów. Tego dnia to oni wymyślają większość aktywności dla grupy, z czego są bardzo dumni. Drodzy Chłopcy, z okazji waszego święta życzymy Wam jeszcze raz spełnienia marzeń.

MALUSZKI NA CYTADELI- Wrzesień 2018

Maluszki w ramach wycieczki będącej wstępem do Dnia Przedszkolaka wybrały się na Cytadelę. Dzielnie maszerowaliśmy przy pomocy naszego węża, aż w końcu udało nam się dotrzeć na miejsce. W ramach nagrody dostaliśmy pyszne lody. Bardzo spodobał nam się pobliski plac zabaw, dlatego z chęcią poszliśmy się tam pobawić. Wyprawę zdecydowanie można zaliczyć do udanych.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA- Wrzesień 2018

W tym roku z okazji Dnia Przedszkolaka w naszym Plastusiowie zawitał magik. Jego pokaz iluzji połączonej z cyrkowymi sztuczkami bardzo nam się podobał. Było wesoło i zaskakująco. Po zakończonym pokazie wielu z nas próbowało powtarzać sztuczki wykonywane przez kuglarza- z różnym rezultatem. Otrzymaliśmy także małe co nieco oraz książki o Poznaniu. Był to bardzo udany dzień.

WYCIECZKA DO LASU- Wrzesień 2018

Wycieczka do Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” była swoistym wstępem do świętowania Dnia Przedszkolaka dla Średniaków i Starszaków. Podczas spaceru poznaliśmy tajniki pracy leśnika. Porównywaliśmy kory różnych drzew, z sukcesem szukaliśmy tropów zwierząt, a także dzięki tablicą na ścieżce edukacyjnej poznaliśmy zwierzęta i rośliny naszych lasów. Na terenie leśniczówki urządziliśmy sobie ognisko z pysznymi kiełbaskami. Bardzo spodobała nam się także ścieżka sensoryczna- różne naturalne materiały śmiesznie łaskotały nasze stopy. Bardzo lubimy takie wyprawy.

SAD BRACI KARMELITÓW- Wrzesień 2018

W połowie września odwiedziliśmy sad Braci Karmelitów. Przechadzaliśmy się pomiędzy starymi jabłonkami, dowiedzieliśmy się, jakie przetwory można z jabłek zrobić. Chętnie pomogliśmy Braciom i z wielką uwagą i delikatnością zrywaliśmy dojrzałe jabłka, które później pomogliśmy przetransportować do spiżarni w podziemiach kościoła. Brat Grzegorz pokazał nam także, w jaki sposób robią sok jabłkowy. Bardzo spodobała nam się duża drewniana wyciskarka stojąca w sadzie. Po pokazie oczywiście próbowaliśmy sok i był przepyszny. Bardzo dziękujemy Tacie Moniki i Alberta za zorganizowanie tej wyprawy.

PIERWSZE ZAJĘCIA- Wrzesień 2018

Z niecierpliwością czekaliśmy także na pierwsze zajęcia. Jesteśmy przecież rok starsi, chodzimy do nowych grup i ciekawi byliśmy jak to będzie. Starszaki nie mogły doczekać się pracy z podręcznikami. Tematy i zadania przygotowane przez Panie bardzo nam się spodobały. Były pierwsze prace w grupach i eksperymenty, zajęcia z mapą i o własnym ciele, nie zabrakło zabaw matematyczny i oczywiście naszej tegorocznej domeny, czyli zajęć plastycznych. Zapowiada się bardzo ciekawy rok.

WITAMY PO WAKACJACH- Wrzesień 2018

Nie da się ukryć, że dzieci bardzo lubią wakacje i czas spędzany z rodziną. My Plastusiowiaki uwielbiamy także nasze przedszkole i możliwość zabawy z koleżankami i kolegami. Dlatego też wielu z nas z niecierpliwością czekało na pierwsze dni września. Stęskniliśmy się także za naszym ogrodem, salami oraz Paniami.

Żywienie

Żywienie

Posiadamy własną kuchnię w której przygotowywane są pyszne, domowe posiłki odpowiednio zbilansowane oraz uwzględniające potrzeby dietetyczne dzieci...Więcej

Nabór 2024

Nabór 2024

Szczegóły dot. rekrutacji publikowane są na Poznańskim Serwisie Oświatowym...Więcej

Udostępnij