Rok szkolny 2017/2018

Tags #Rok szkolny 2017/2018

W tym roku nasz temat przewodni to:

 

"Poznaję świat muzyki- słucham, śpiewam i gram."

 

BAL LETNI-Czerwiec 2018

I tym razem nie zapomnieliśmy o nadejściu nowej pory roku. Ubrani w bardzo letnie kolory, czyli czerwono-żółto, bawiliśmy się na ostatnim w tym roku baliku. Jak zwykle każda grupa przygotowała krótki występ dla pozostałych dzieci. Nie zabrakło też wielu zabaw przy muzyce i z chustą animacyjną. Na podwieczorek zjedliśmy czerwono-żółty deser. Pani Lato na pewno spodobało się takie powitanie.

WIZYTA W OGRODZIE EKOLOGICZNYM- Maj/Czerwiec 2018

W maju i w czerwcu wybraliśmy się na wyprawy do Ogrodu Ekologicznego „Gładysiakowie”. Tematem realizowanym podczas spotkań była \"Wiosenna łąka\" oraz „Lato w ogrodzie”. Poznaliśmy mieszkańców łąki i ogrodu, rośliny znajdujące się w nich. Karmiliśmy ślimaki, króliki, kury. Prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze. Zapoznaliśmy się z domami ptaków i owadów, a nawet wchodziliśmy do ich powiększonych kopi by sprawdzić jak to jest być motylem, pszczołą, nietoperzem, czy sikorką. Dowiedzieliśmy się, dlaczego owoce bywają robaczywe. Wyjazd bardzo nam się podobał.

PRZEDSTAWIENIE W SZKOLE MUZYCZNEJ- Czerwiec 2018

Uczniowie z kółka teatralnego w Szkole Muzycznej II stopnia zaprosili nas na przedstawienie muzyczne pt. „Jak Mgiełka straciła głos”. Mogliśmy zobaczyć pięknie ubranych młodych aktorów, którzy wspaniałe tańczyli, grali i śpiewali. Poznaliśmy też historię królewny Mgiełki, której przyjaciele pomogli odczynić czary i przy pomocy Gamy odzyskała głos, by mogła znowu pięknie śpiewać i mówić.

POŻEGNANIE ZERÓWKI- Czerwiec 2018

Razem z latem nadchodzi czas, w którym najstarsi z nas żegnają Plastusiowo i rozpoczynają kolejną ważną przygodę w swoim życiu. Tegoroczne zakończenie roku przedszkolnego było wyjątkowe, ponieważ rodzice postanowili zrobić nam prezent-niespodziankę i przygotowali dla nas przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. By opowiedzieć, jaką radość nam to sprawiło słów jest za mało. My także się zaprezentowaliśmy: podziękowaliśmy za lata spędzone w Plastusiowie, daliśmy mini-koncert flażoletowy i zatańczyliśmy najpiękniej jak umiemy. Po części oficjalnej nastał czas na ostatnie już wspólne „biesiadowanie”. Jednak to nadal nie był koniec. W tym dniu mieliśmy okazję nocować w przedszkolu. Znaleźliśmy list i kierując się zawartymi w nim wskazówkami szukaliśmy skarbu. Później przyszedł czas na nockę. Trochę się obawialiśmy jak to będzie, ale okazało się naprawdę fantastycznie. Rano urządziliśmy bitwę na poduszki, a potem poszliśmy do sklepu po śniadanie. Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.

FESTYN SPORTOWY W KS "KOZIOŁEK"- Czerwiec 2018

W połowie czerwca bralismy udział w Festynie Sportowym organizowanym przez KS „Koziołek”. Olimpiada odbywała się na boisku Klubu Sportowego przy ulicy Gdyńskiej. Jako jedyni mieliśmy równe koszulki z logo swojego przedszkola – czym przyciągaliśmy uwagę. Godnie reprezentowaliśmy nasze przedszkole biorąc udział we wszystkich przygotowanych konkurencjach. Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

PROJEKT PIES- Maj/Czerwiec 2018

Pod koniec maja rozpoczęliśmy realizację projektu „Pies – przyjacielem człowieka”. Stworzyliśmy kącik tematyczny, siatkę naszej wiedzy na temat psów oraz siatkę pytań: co jeszcze chcielibyśmy się dowiedzieć o tych zwierzętach. W związku z tym wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Zdrowia Małych Zwierząt, gdzie pani weterynarz odpowiedziała na nurtujące nas pytania. Odwiedziliśmy też sklep zoologiczny Dobra Karma sprawdzając co można tam znaleźć dla naszych pupili. W Schronisku dla Zwierząt w Skałowie spotkaliśmy się z panem Tomkiem, który poinstruował nas jak bezpiecznie czuć się w towarzystwie psa, nauczył nas bezpiecznego witania się, pozycji w razie spotkania z mało przyjaznym psem, przedstawił nam Lady – swoją podopieczną ze schroniska i pokazał jak dbać o psa. Znów wzbogaciliśmy swoją wiedzę o nowe informacje. Przy okazji ogłosiliśmy zbiórkę ręczników dla psiaków ze schroniska. Oprócz wycieczek gościliśmy w grupie Frodo – przyjaznego kundelka, mamę Helenki z Kalinką, mamę Kalinki z Mojrą oraz wujka Krzysia ze Skotim. Wiele dało nam bezpośrednie spotkanie ze zwierzakami – porównanie ich zachowań, wyglądu, wielkości. Wykonaliśmy wiele tematycznych prac plastycznych m.in. postać Frodo z plasteliny, budy z figur geometrycznych, jamnika z kół origami, obraz psa metodą Edukacji przez Ruch, dalmatyńczyka w formie wydzieranki. Wspólnie stworzyliśmy naszego grupowego psa z kartonów i poprzez głosowanie nadaliśmy mu imię Nela. Prawie wszyscy rodzice wsparli swoje dzieci w Konkursie Rodzinnym „Pies – mój przyjaciel”. Na prace głosowały wszystkie chętne osoby odwiedzające nasze przedszkole. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy – drobne upominki. Projekt zakończyliśmy prezentacją przygotowaną dla rodziców i przeprowadziliśmy Konkurs Wiedzy o Psie – Rodzice kontra Dzieci. Jak można było przewidzieć – zwycięzcami zostały dzieci, które otrzymały Dyplom Przyjaciela Psa. Projekt dał nam wiele radości, bardzo poszerzył wiedzę na temat tych bliskich nam zwierzaków – a największym osiągnięciem było to, iż KAŻDE dziecko – nawet to, które czuło wcześniej lęk przed psem – odważyło się pogłaskać psiaka.

MUZYCZNY FESTYN RODZINNY- Czerwiec 2018

Jak już wszyscy dobrze wiedzą w tym roku szczególnie bliski jest nam temat muzyki. Dlatego też nasz festyn rodzinny upływał nam w muzycznej atmosferze. Najpierw zaprezentowaliśmy występy z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Były tańce, wiersze, piosenki, skecze oraz oczywiście prezenty dla rodziców. Następnie na naszej scenie pojawiła się Pani Milena z „Mozaiki” i rozruszała wszystkich. Mogliśmy także obejrzeć piękny musicalowy występ artystów „Mozaiki”. Na zakończenie każdy z nas mógł pomalować sobie buźkę, dostać balonowy prezent, puszczać bańki, zrobić sobie rodzinne zdjęcie w foto-budce, wziąć udział w warsztatach bębniarskich, a także wziąć udział w loterii fantowej. Jednym słowem atrakcji było co nie miara. Dzień zakończyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi.

ZABAWY Z OŚMIORNICĄ- Czerwiec 2018

W tym roku upalne dni przyszły do nas bardzo szybko. Czasami nawet nam nie chce się nic, tak nam gorąco. Na całe szczęście Panie znalazły na to sposób – ośmiornicę. Mała zabawka, a tyle szczęścia.

ODWIEDZINY W CENTRUM INICJATYW RODZINNYCH- Maj/Czerwiec 2018

Kolejny raz wzięliśmy udział w spotkaniu w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Starsi z nas uczestniczyli w spotkaniu z radnym M. Sternalskim i przewodniczącą Związku Gmin Żydowskich A. Kobus, którzy przeczytali nam bajki autorów żydowskich. Natomiast młodsi z nas uczestniczyli w spotkaniu pt. CZYTAM I CZUJĘ z Panią Emilia Kiereś, a warsztaty z dziećmi poprowadził Zespół Tańca Ludowego \"Poznań\" AWF.

AKADEMIA PANA KLEKSA- Czerwiec 2018

Na początku czerwca uczestniczyliśmy w warsztatach z Panem Kleksem w CH Posnania. Poznaliśmy Pana Kleksa, braliśmy udział w polowaniu na „czarny charakter”, lekcji fleksografii i geografii. Leczyliśmy stare meble, a także braliśmy udział w pokazie alchemika- to było magiczne. Nie obyło się także bez piosenek z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Wychodząc z centrum nie mogliśmy obojętnie przejść koło fontanny. To był tak gorący dzień, a mały prysznic był tym, o czym marzyliśmy. Dlatego z ochotą schłodziliśmy się w owej fontannie. Niech żyje zabawa.

DZIEŃ DZIECKA- Maj 2018

W przedostatnim dniu maja z okazji Dnia Dziecka to my przejęliśmy kontrolę nad naszym Plastusiowem. Nawet Pani Dyrektor i nasze Panie zamieniły się w małe dziewczynki. Samodzielnie decydowaliśmy, w której sali chcemy być w danej chwili i czym się bawić. Oczywiście zarządziliśmy brak zajęć, a cały czas przeznaczyliśmy na zabawę. Przechodzenie z sali do sali bardzo nam się podobało. Niektórzy, z nas zmieniali miejsce zabawy nawet kilkadziesiąt razy. To był bardzo udany dzień.

WYCIECZKA DO STADNINY KONI- Maj 2018

Pewnego ciepłego majowego poranka opuściliśmy nasze Plastusiowo i wybraliśmy się do Stęszewa by odwiedzić folwark „Liljówka”. To urocze miejsce blisko lasu zamieszkują konie, które na zawodach przeskakują przez przeszkody. Poznaliśmy wiele koni, ich imiona oraz historie. Niektóre z nich dały nam się nawet pogłaskać, a inne mogliśmy wyszczotkować. Na padoku czekały na nas dwa kuce, na których chętni mogli się przejechać. Udało nam się także przejechać wozem zaprzężonym w konie po pobliskim lesie. Ta wyprawa naprawdę nam się podobała, a konie skradły nasze serca. W drodze powrotnej zawitaliśmy do restauracji, w której ze smakiem zjedliśmy obiad

PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ- Maj 2018

Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbył się „Przegląd piosenki dziecięcej”. Chętni po uzupełnieniu i dostarczeniu kart zgłoszeniowych przygotowywali się w domu do występu. Piosenkarzy było wielu, każdy z nich mógł liczyć na gromkie brawa od publiczności oraz na upominki od organizatorów. Na koniec w ramach niespodzianki dla nas wszystkich wystąpiły nasze Panie z piosenką o „Kaczce Dziwaczce”. To było coś.

MALUSZKI ZAPRASZAJĄ RODZICÓW NA ZAJĘCIA- Maj 2018

W wiosennym nastroju odwiedzili nas Rodzice, którzy mieli okazję obserwować ile ich maluchy w całym roku nauczyły się. Zajęcia prowadzone były zgodnie z metodą kinezjologii Doroty Dziamskiej pt. „Biedronki na łące”. Utrwalaliśmy rytmiczny ruch i wykonywaliśmy pionowe kreski, a następnie przyklejaliśmy właściwą ilość kropek biedronką. W trakcie całych zajęć było dużo ruchu i zamieszania, ale przede wszystkim zaangażowania.

KONKURS TAŃCA- Maj 2018

Co tydzień w środę nasza sala rytmiczna „ożywa”. To wszystko za sprawą Pana Pawła, który prowadzi w naszym Plastusiowie zajęcia taneczne. W maju Pan Paweł zaprosił nas na Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca. Nasz układ taneczny opierał się na kulturze Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło więc Madonny, lamy, kowbojów, koszykarzy, hamburgerów, czy breakdance’u. Daliśmy z siebie naprawdę wszystko, dlatego też nasz występ zaliczamy do udanych.

PROJEKT INSTRUMENTY- Maj 2018

Tak jak podejrzewaliśmy muzykowanie bardzo przypadło nam do gustu. Zrodził się z tego miesięczny projekt „Instrumenty”. Zorganizowaliśmy w sali kącik projektowy, w którym pojawiło się mnóstwo instrumentów. Obcując z nimi, na co dzień pojawiły nam się pytania, na które postanowiliśmy poszukać odpowiedzi, np., „co jest w środku grzechotki?” lub „kto wymyślił instrumenty?”. Pytań było wiele i dzielnie szukaliśmy na nie odpowiedz. Odwiedzili nas także eksperci, którzy pomogli nam w naszych poszukiwaniach. Marysia (siostra naszego Stasia) opowiedziała nam, dlaczego skrzypce mają dziury. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, że instrumenty mogą mieć duszę. Byliśmy także w pobliskim sklepie muzycznym by odpowiedzieć na pytanie, co jest cięższe wiolonczela czy puzon. W naszej sali pojawiały się coraz różniejsze instrumenty, na których uczyliśmy się grać. Chętnie tworzyliśmy zespoły muzyczne i dawaliśmy koncerty dla innych. Na zakończenie wspólnie z rodzicami stworzyliśmy w przedszkolnym ogrodzie ścianę muzyczną z recyklingu. Było bardzo twórczo.

NASZE SPOSOBY NA WIOSENNE UPAŁY- Maj 2018

Tegoroczna wiosna rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, a nasze Panie postanowiły rozpieścić nas pysznymi lodami. W tym celu wybraliśmy się na pobliską Cytadelę i z dużą radością pałaszowaliśmy tam pyszne lody naturalne. Mniam. Oby więcej takich wypraw.

REGION KOZŁA-ŚLADAMI ELEMENTARZA TRADYCJI- MOZAIKA- Maj 2018

Tym razem artyści z "Mozaiki" odwiedzili nas z bardzo ciekawym instrumentem ludowym - kozłem. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, ze jest to rodzaj dud nie występujących nigdzie indziej w Polsce. Poznaliśmy także kilka zabaw i tańców ludowych, oraz elementy gwary.

NASZA OJCZYZNA-Kwiecień/ Maj 2018

Okolice 1-go i 3-go maja ściśle kojarzą nam się z Polską, dlatego też na przełomie kwietnia i maja poznawaliśmy tematy związane z naszym krajem, regionem, miastem. Rozmawialiśmy o tym kto to jest patriota, oraz o tych, którzy walczyli za nasz kraj. Udaliśmy się do Teatru Polskiego na spektakl pt.: "Ojczyzna",w trakcie którego budowaliśmy naszą ojczyznę. Odwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Po raz kolejny wybraliśmy także się na Cytadelę, tym razem posłuchać o dzielnych żołnierzach, obserwowaliśmy obchody rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, a także dzięki uprzejmości taty Moniki i Alberta zwiedziliśmy schron przeciwlotniczy. Oczywiście nie odbyło się bez śpiewania hymnu oraz recytacji wierszyków patriotycznych.

MUZYKUJEMY- Kwiecień 2018

Ten rok upływa nam na różnych formach obcowania z muzyką: słuchamy, śpiewamy, a nawet i gramy. W grupie Średniaków odbyło się nawet "ekologiczne muzykowanie". Dzieci wygrywały melodie na stworzonych wraz z rodzicami instrumentach z surowców wtórnych. Maluszki poznawały kolejne instrumenty, a Zerówkowicze doskonalili umiejętność gry na flażolecie. Coś nam mówi, że do tego tematu jeszcze wrócimy.

OGÓLNOPOLSKI BIEG WINOGRADZKI- Kwiecień 2018

Wspominaliśmy już o tym, że lubimy "brykać", dlatego też najstarsi z nas z chęcią zgłosili się do Ogólnopolskiego Biegu Winogradzkiego. Dzielnie trenowaliśmy przez trzy tygodnie i liczyliśmy na dobrą zabawę. W drodze na stadion zrobiliśmy sobie małą rozgrzewkę, która okazała się świetnym pomysłem. Miło nam poinformować, że w grupie chłopców 6/7 letnich pierwsze miejsce zajął nasz Adam, a w grupie dziewczynek 6/7 letnich czwarte miejsce zajęła nasza Emma. W oczekiwaniu na bieg udało nam się także udzielić wywiadu dla telewizji.

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ- Kwiecień 2018

W związku z Dniem Ziemi, który jest obchodzony w kwietniu my także postanowiliśmy zrobić coś dla naszej planety, a co za tym idzie i dla nas samych. Uzbrojeni w jednorazowe rękawiczki i worki wyruszyliśmy na "sprzątanie świata". Niestety zebraliśmy sporo śmieci znajdujących się w okolicy naszego Plastusiowa. Dołączyliśmy także do projektu "Czyste powietrze wokół nas" i zastanawialiśmy się co zrobić by było ono jak najlepsze. Dowiedzieliśmy się, że bardzo pomocne są w tym wszelakie rośliny. Dlatego postanowiliśmy także dołączyć do akcji "Bicia zielonego rekordu" i zazieleniliśmy naszą najbliższą okolicę. Nasza Ziemia może być z nas dumna.

WIOSNĄ NA WSI- Kwiecień 2018

Jednym z tematów jakimi ostatnio się zajmowaliśmy były zwierzątka mieszkające na wsi. Wiosna to czas gdy na wiejskich podwórkach pojawiają się młode. Jest to jeden z naszych ulubionych tematów, przecież małe kaczuszki są takie słodkie. Maluszki robiły dla nich specjalne stawy. Byliśmy także z wizytą u naszego Księdza Andrzeja by z bliska przyjrzeć się jak wyglądają i jak żyją barany i kury. Najstarsi z nas próbowali nawet naszkicować zwierzaki co nie było łatwe ze względu na to, że stale się ruszały. Dodatkową atrakcją tej wyprawy była jazda pociągiem i zabawy na placu.

ARCHI-PRZYGODY- Marzec-Maj 2018

Od marca do maja grupa Średniaków realizowała Program ARCHI-PRZYGODY przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury. Podczas zajęć poznawaliśmy możliwości wykorzystania posiadanych zmysłów do odkrywania najbliższego otoczenia. Przekonaliśmy się, że powstanie budowli poprzedza wiele działań poznawczych i twórczych. Zaczynając od zabaw poprzez doświadczenia i własną pracę twórczą zapoznaliśmy się ze "sztuką budowania". W trakcie jedenastu spotkań poznaliśmy zawód architekta oraz swoje otoczenie. Nasz projekt zakończył się zajęciem w towarzystwie rodziców, którzy wspólnie z nami, pod fachowym okiem pani architekt, projektowali nasz przedszkolny ogród.

SPORT TO ZDROWIE- Kwiecień 2018

Z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze cieplejsze dni. To dlatego, że uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu. Już nie mogliśmy doczekać się naszych wizyt na boisku czy polance na Cytadeli. Kiedyś ktoś mądry powiedział, że czas przedszkolny to "wiek koziołka" i my zdecydowanie się z tym zgadzamy. Tak więc "brykamy" ile można.

PROJEKT KOT- Luty/marzec 2018

Na przełomie lutego i marca Maluchami opanowały koty. Poszerzaliśmy i utrwalaliśmy swoją wiedzę o kotach. Szukaliśmy śladów wokół przedszkola, oglądaliśmy specjalistyczne książki, wykonywaliśmy ankietę, gdzie przeliczaliśmy kocie, ogony oczy i łapy. Przyrządzimy "koci" podwieczorek oraz dowiedzieliśmy się czym tak naprawdę są "bazie kotki". Najwięcej emocji wzbudziła jednak wizyta żywego kotka, którego mogliśmy pogłaskać. Już teraz wiemy, że nie tylko pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka.

WIELKANOC W PRZEDSZKOLU- Marzec 2018

Ten dzień był szczególny już od samego rana. Wchodząc do przedszkola zauważyliśmy, że dosłownie wszędzie umieszczone są strzałki. Było ich bardzo dużo, w kilku kolorach, a co najdziwniejsze wyznaczały przeróżne kierunki. Wielu z nas od razu próbowało sprawdzić dokąd one prowadzą, ale nie udało się. Tak więc rozeszliśmy się do swoich sal, a tam czekało na nas uroczyste, wielkanocne śniadanie. Potrawy były przepyszne i miło spędziliśmy czas na wspólnym posiłku. Jednak strzałki nadal nie dawały nam spokoju. Z listu zostawionego do Nas dowiedzieliśmy się, że Zajączek miał małe problemy z przygotowaniami do świąt i poprosił nas o pomoc- dzielnie pomagaliśmy i rozwiązywaliśmy wszystkie pozostawione przez niego zadania. Gdy nasze zmagania dobiegły końca okazało się, że te strzałki także pozostawił Zając i że wyznaczają one trasę do pewnej niespodzianki. Każda grupa podążyła za swoim kolorem, a na końcu drogi czekały wielkanocne upominki. Ten dzień długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy Zajączku.

SPORTOWY ZAJĄCZEK- Marzec 2018

Pod koniec marca wybraliśmy się na "Sportowego Zajączka". W hali Arena czekały na nas liczne konkurencje sportowe. Zaczęliśmy od rozgrzewki z Cliffordem, bo jak każdy sportowiec wie rozgrzewka do podstawa. Potem staraliśmy się najlepiej jak umiemy wykonać wszystkie zadania, a jeżeli mamy być szczerzy nie wszystkie były łatwe. W międzyczasie mogliśmy także dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy, czy jak bezpiecznie przejść przez ulicę. Na koniec naszych zmagań otrzymaliśmy pełen wór nagród. Ten dzień możemy zdecydowanie zaliczyć do udanych.

WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA- Marzec 2018

Czas przed Wielkanocą upłyną nam na twórczej pracy. Chcieliśmy wcielić się w rolę Zajączka Wielkanocnego i dlatego przygotowywaliśmy małe upominki dla naszych rodzin. Pojawiły się przepiękne baranki, zajączki, kurki, pisanki, a także palmy wielkanocne. Pracy było dużo, ale uśmiechy na twarzach rodziców były tego warte.

BAL WIOSENNY- Marzec 2018

W tym roku to już u nas tradycja, że witamy nową porę roku balem. Zatem nie mogło być inaczej i tym razem. Ubrani w zielono-różowe stroje bawiliśmy się z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, a nawet graliśmy- wszystko po to by już na stałe zawitało u nas ciepło i radość.

WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM-Marzec 2018

Dzięki temu, że nasze przedszkole jest w centrum miasta możemy korzystać z wielu atrakcji. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Narodowego. Maluszki wzięły udział w zajęciach "Muzealny zwierzyniec" i najpierw rozpoznawaliśmy sylwety zwierząt, a następnie szukaliśmy ich na obrazach i rzeźbach w muzealnych przestrzeniach. Podczas warsztatu plastycznego tworzyliśmy własne zwierzęta z plasteliny. Starszaki natomiast uczestniczyły w zajęciach "Cztery pory roku" i w muzealnych przestrzeniach szukaliśmy wiosennych, letnich, jesiennych i zimowych krajobrazów. Na koniec każdy mógł wykonać własną pracę plastyczną z przedstawieniem ulubionego sezonu. Wszystkim nam wizyta w muzeum bardzo się spodobała i na pewno jeszcze tam wrócimy.

WARSZTATY WIELKANOCNE Z RODZICAMI- Marzec 2018

Tuż przed świętami najmłodsi z nas zaprosili swoich rodziców na wspólną aktywność. Wykonywaliśmy kartki wielkanocne, które później wyślemy do najbliższych. Zaprosiliśmy także rodziców do wspólnej zabawy z chustą animacyjną, tańczyliśmy "Kaczuchy" i sprawdzaliśmy kto potrafi przenieść wielkanocne jajko na łyżce. Było to bardzo miłe popołudnie.

FUNDACJA WIEWIÓRKI JULKI- Marzec 2018

W marcu odwiedziła nas Pani Higienistka z fundacji „Wiewiórki Julki” i opowiedziała nam jak ważne jest codzienne mycie zębów, a także jedzenie zdrowych przekąsek. Na koniec była nawet mały test, ale oczywiście zdaliśmy go śpiewająco.

ILUMINACJE – CZYLI WSPÓLNE PRZECHADZKI GESTÓW, DŹWIĘKÓW, SŁÓW I KOLORÓW- Marzec 2018

W marcu po raz kolejny gościliśmy artystów z „Mozaiki”. Tym razem zaprosili nas na spotkanie z teatrem tańca, muzyką, poezją oraz barwnie zmieniającą się scenografię, przypominającą kolorowe iluminacje

SPORTOWA PRZEDSZKOLIADA- Marzec 2018

My Plastusiowiaki bardzo lubimy wszelkie formy aktywności fizycznej, dlatego też ucieszyliśmy się na wieść o tym, ze zaproszono nas na sportową Przedszkoliadę do S.P. nr 13. W drodze do szkoły zorganizowaliśmy sobie porządną rozgrzewkę- maszerowaliśmy, truchtaliśmy, a nawet pewien odcinek biegliśmy. Na miejscu czekał na nas kapitan i pięć wysp z różnymi sportowymi wyzwaniami. Bawiliśmy się naprawdę przednio. Pomimo zmęczenia na naszych twarzach cały czas widniały uśmiechy.

DZIEŃ KOBIET – Marzec 2018

Nasi dzielni chłopcy jak co roku stanęli na wysokości zadania i z okazji Dnia Kobiet wręczyli nam piękne, kolorowe i wiosenne tulipany. Panowie- bardzo Wam dziękujemy.

W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ- Marzec 2018

Marzec to taki miesiąc, w którym już wszyscy z utęsknieniem czekają na cieplejsze dni zapowiadające wiosnę. Z nami jest tak samo. Rozmawiamy o wczesno-wiosennych kwiatkach, zamieniamy się w małych ogrodników, oraz szukamy oznak budzącego się życia. Mamy dobre wiadomości- Pani Wiosna już się zbliża.

ODWIEDZINY W RADIU EMAUS- Marzec 2018

Pewnego mroźnego poranka ksiądz Andrzej zaprosił nas w odwiedziny do pobliskiego radia. W trakcie drogi niektórzy z nas zastanawiali się w jaki sposób dostaniemy się do radia, przecież to takie małe urządzenie w samochodzie. Okazało się, że siedziba radia mieści się w kamienicy nieopodal naszego przedszkola. Poznaliśmy rożne tajemnice radiowców, największym naszym zainteresowaniem cieszył się stół mikserski z licznymi pokrętłami, suwakami i światełkami. Udało nam się także nagrać w studio nasz hymn przedszkolny. Odwiedziny w radiu Emaus bardzo nam się podobały.

CYMBAŁY ZAWITAĆ DO NAS CHCIAŁY- MUZYKA DALEKIEGO PODKARPACIA- Luty 2018

Tym razem artyści z "Mozaiki" pokazali nam cymbały i ich piękne brzmienie oraz polskie tradycje muzyczne, z którymi są powiązane. Po muzyce Podkarpacia oprowadzały nas także skrzypce. Udało nam się nawet poznać kilka skrzypcowych tajemnic związanych z drzewami.

WALENTYNKI - Luty 2018

My Plastusiowiaki bardzo się lubimy, a czasami nawet bardziej niż bardzo. Dlatego też przypadł nam do gustu pomysł "walentynkowej skrzynki pocztowej", która na początku lutego pojawiła się w naszej szatni. Korespondencji było tyle, że skrzynka aż dwukrotnie musiała zostać opróżniona. W Dzień Zakochanych "walentynkowa Pani listonosz" dostarczyła kartki do adresatów, na których twarzach pojawiły się wielkie uśmiechy.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY - Luty 2018

W lutym świętowaliśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy. Jak na dzielnych Plastusiowiaków przystało samodzielnie przygotowywaliśmy ten włoski przysmak. Pan Mateusz pokazał nam także jak profesjonalnie „kręcić” ciastem. Nasze pizze wyszły naprawdę piękne. Oczywiście poczęstowaliśmy nimi także naszych rodziców. Było to zdecydowanie popołudnie pod hasłem: „palce lizać”.

ŚWIĄTECZNY KONCERT W SZKOLE KATEDRALNEJ- Luty 2018

Pewnego słonecznego lutowego dnia wybraliśmy się do Katedralnej Szkoły Muzycznej na świąteczno-noworoczny koncert. Sama szkoła jak i występ bardzo nam się spodobał. Na scenie dostrzegliśmy także absolwentów naszego Plastusiowa. Niektórzy z nas także zapragnęli być w przyszłości muzykami. Sprzyjająca pogoda zachęciła nas także do spaceru po Śródce. Było naprawdę bardzo przyjemnie.

POZNAŃ NASZE MIASTO- Luty 2018

Rocznica wyzwolenia Poznania spowodowała szczególne zainteresowaniem naszym miastem i jego historią. W związku z tym szukaliśmy informacji w książkach, albumach, dopytywaliśmy rodziców o ciekawostki związane z Poznaniem. Udaliśmy się na spacer po Starym Rynku, poznaliśmy historię zamku królewskiego, Starszaki oglądali makietę dawnego Poznania, Średniaki sprawdzili ile razy trykają się koziołki na ratuszowej wieży, a Maluszki odwiedziły Muzeum Etnograficzne. Wzięliśmy także udział w uroczystościach związanych z wyzwoleniem naszego miasta i udaliśmy się do Muzeum Uzbrojenia. Poznaliśmy także ludowy strój wielkopolski i nauczyliśmy się tańczyć wiwat. Teraz nasze miasto wydaje nam się jeszcze bardziej wyjątkowe niż wcześniej.

BALE MASKOWE- Luty 2018

Jeden bal w trakcie całego karnawału to dla nas zdecydowanie za mało. Uwielbiamy muzykę i taniec, dlatego każda z grup zorganizowała bal maskowy. Samodzielnie przygotowane przez nas maski sprawiły, że niektórych nie mogliśmy poznać. Spontaniczny taniec do muzyki rozrywkowej to zdecydowanie to co lubimy najbardziej.

TĘCZOWY BAL KARNAWAŁOWY- Luty 2018

W tym roku karnawałowa zabawa mijała nam w tęczowych barwach. Czekały na nas przeróżne taneczne wyzwania po to by odzyskać skradzione kolory tęczy. Zabawa była wspaniała, buzie nie przestawały nam się śmiać. W przerwie mogliśmy także posilić się kolorowymi- tęczowymi szaszłykami.

WIZYTA PAŃ Z POLICJI I STRAŻY MIEJSKIEJ- Luty 2018

Na początku lutego gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo ważne osoby. Panie ze straży miejskiej i z policji opowiadały nam o bezpieczeństwie na co dzień. Dowiedzieliśmy się między innymi jak zachować się gdy zaatakuje nas pies. Dostaliśmy także od Pań upominki. Bardzo dziękujemy za odwiedziny.

KOLĘDOWANIE Z RODZICAMI- Styczeń 2018

W styczniu Plastusiowiaki z zerówki zaprosiły swoich rodziców na wspólne śpiewanie. W kolędowaniu pomogły nam studentki zaproszone przez księdza Andrzeja. Chętnie nuciliśmy i przytulaliśmy się do naszych rodziców. Postanowiliśmy także zagrać kolędę na flażoletach- miny dorosłych były bezcenne. Na koniec czekał na nas wspólny podwieczorek. Było naprawdę bardzo przyjemne.

MAMMA MIA! SMACZNE NUTY PROSTO Z WŁOCH- Styczeń 2018

W styczniu po raz kolejny odwiedzili nas muzycy z \"Mozaiki\". Tym razem wybraliśmy się na wspólną wycieczkę do Włoch. Czekała tam na nas pyszna pizza skradająca się z porywających instrumentów, charyzmatycznego śpiewu i sporej szczypty włoskich muzycznych smaków.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Styczeń 2018

W tym roku Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy w naszych przedszkolnych salach. Przygotowaliśmy dla nich tańce, piosenki, wierszyki, a także zaprosiliśmy do wspólnej zabawy. Uśmiechy widniejące na twarzach naszych gości były dowodem na to, że godnie uczciliśmy ich dzień. Babciu, Dziadku- zapraszamy częściej.

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY- Styczeń/ luty 2018

Niestety w tym roku Pani Zima trochę o nas zapomniała. Nast to jednak nie zniechęciło i gdy tylko pojawiło się choć trochę śniegu korzystaliśmy na całego. Poznawaliśmy rożne zimowe sporty, sprawdzaliśmy jak radzą sobie ptaki zimą, ale przede wszystkim robiliśmy aniołki, zjeżdżaliśmy z górki i organizowaliśmy bitwy na śnieżki. Zdecydowanie uwielbiamy zimę.

DZIEŃ MUZYKI- Wrzesień 2017

W pierwszym tygodniu października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji zorganizowaliśmy pochód muzyczny i grając z całych sił ogłaszaliśmy to całemu sąsiedztwu. Instrumenty samodzielnie przez nas przygotowane wspaniale się sprawdziły. W związku ze świętem Pani Muzyki byliśmy także w szkole muzycznej na koncercie.

BAL JESIENNY- Wrzesień 2017

W drugiej połowie września w naszym przedszkolu odbył się jesienny bal. Wszyscy pojawiliśmy się w strojach koloru jesiennych liści. Na powitanie Jesieni tańczyliśmy, graliśmy na kasztankach, a także sprawdzaliśmy jak tajemnicza potrafi być jesienna mgła.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA- Wrzesień 2017

Bardzo lubimy kontakt z przyrodą. Dlatego z okazji Dnia Przedszkolaka Panie zabrały nas na wyprawę do lasu. Dokładnie obserwowaliśmy runo leśne w poszukiwaniu zwierzątek lub ich śladów. Nasłuchiwaliśmy także by rozpoznać jak najwięcej różnych ptasich treli. Mimo chłodu był to bardzo przyjemny dzień

WITAJ PRZEDSZKOLE- Wrzesień 2017

Plastusiowiaki zawsze chętnie wracają po wakacjach do swojego przedszkola. Cieszymy się na spotkanie z kolegami i koleżankami, sprawdzamy czy coś zmieniło się w naszym Plastusiowie.

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE- Sierpień 2017

W ostatnich dniach sierpnia gościliśmy w naszym Plastusiowie nowych przedszkolaków i ich rodziców. Czas upłynął nam na zabawie i poznawaniu otoczenia.

TEATR CIENI „LATARENKA”- Grudzień 2017

Pewnego zimowego popołudnia nasza przedszkolna sala zamieniła się w salę teatralną. Nie było to jednak takie zwykłe przedstawienie, a teatrzyk cieni. Pani Jola za pomocą cienia i światła opowiedziała nam przepiękną wigilijną historię. Było to naprawdę magiczne doświadczenie.

PRZEDSZKOLNA WIGILIA- Grudzień 2017

W tym roku na obiad wigilijny wybraliśmy się do restauracji Weranda. Przed wyjściem wszyscy spotkaliśmy się w sali rytmicznej by wspólnie pośpiewać kolędy, złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. W tym dniu nawet Pani Zima przygotował dla nas niespodziankę –w trakcie spaceru do „Werandy” zaczął padać długo wyczekiwany śnieg. Obiad był bardzo smaczny i z apetytem go zajadaliśmy. Wracając z restauracji odwiedziliśmy Poznańskie Betlejem na Starym Rynku. Po powrocie do przedszkola czekała na nas kolejna niespodzianka. W Sali rytmicznej pojawili się Elf z Gwiazdorem i wręczyli nam prezenty. Ten dzień z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.

POMAGAMY PTAKOM- Grudzień 2017

Dobrze wiemy, że zima to trudny czas dla zwierząt. Średniaki postanowiły pomóc ptakom zimującym w Polsce. Wybraliśmy się na poszukiwania naszych skrzydlatych przyjaciół, a następnie samodzielnie przygotowaliśmy dla nich stołówkę. Wróble i sikorki bardzo szybko pokazały, że prezent im się podoba i z chęcią wyjadały pyszne ziarenka. Smacznego ptaszki.

BAL ZIMOWY- Grudzień 2017

Na powitanie Zimy zorganizowaliśmy w przedszkolu bal. Ubrani w zimowe kolory tańczyliśmy, bawiliśmy się i odpowiadaliśmy na zagadki o nadchodzącej porze roku. Niestety za oknem utęsknionej Zimy brak, jednak mamy nadzieję, że udało nam się ją przywołać.

PROJEKT ŚWIATŁO- Grudzień 2017-Styczeń 2018

Zima to dobry czas na różnego rodzaju eksperymenty. Dlatego też właśnie w grudniu najstarsza grupa postanowiła bliżej przyjrzeć się „światłu”. Zadaliśmy sobie kilka nurtujących nas pytań na jego temat, oraz szukaliśmy na nie odpowiedzi. Eksperymentowaliśmy, doświadczaliśmy, szukaliśmy informacji w książkach, Internecie. Pomagali nam także eksperci. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a na sam koniec zaprosiliśmy rodziców i im także przekazaliśmy część naszej wiedzy. Z pełną powagą możemy teraz nazwać siebie „świetlnymi” ekspertami.

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ.- Grudzień 2017

Bardzo lubimy czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Umilamy go sobie śpiewając kolędy, pisząc listy do św. Mikołaja, ubierając choinki i przystrajając sale. Przygotowujemy także upominki dla bliskich, a w przedszkolu unosi się zapach pierniczków własnoręcznie przez nas przygotowywanych. Jednym słowem jesteśmy gotowi na Święta.

PLASTUSIOWIAKI NA POCZCIE- Grudzień 2017

Okres przedświąteczny sprzyja wykonywaniu kartek okolicznościowych dla najbliższych i wycieczkom na pocztę. My także chcieliśmy się dowiedzieć jaką drogę pokonają nasze przesyłki by dotrzeć do odbiorców. W związku z tym najpierw przygotowaliśmy kartki, poprawnie je zaadresowaliśmy, a potem wybraliśmy się na Pocztę by przyjrzeć się wszystkiemu z bliska. Szczególnie polubiliśmy lizanie znaczków. Mamy nadzieję, że kartki dotrą na czas.

KONCERT NASZYCH ABSOLWENTÓW- Grudzień 2017

Nasi starsi koledzy: Robert i Antoś, którzy poszli już do szkoły postanowili nas odwiedzić. Jednego z grudniowych popołudni pojawili się u nas ze swoimi instrumentami i zaprezentowali nam swoje umiejętności. Po ich występie wielu z nas dopadły marzenia o byciu muzykiem. Dziękujemy chłopcom za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ I PODWÓRKOWE KOTY- Grudzień 2017

Przed świętami wybraliśmy się ponownie do pobliskiej Szkoły Muzycznej. Tym razem byliśmy widzami pięknej bajki muzycznej, w której koty tak jak i my z utęsknieniem czekały na św. Mikołaja. Jakież było nasze zdziwienie gdy po zakończonej bajce św. Mikołaj pojawił się na scenie.

KONKURS \"MUZYKĄ MALOWANE\"- Listopad 2017- Grudzień 2017

Na przełomie listopada i grudnia w Plastusiowie zorganizowany został konkurs plastyczny „Muzyką malowane”. Każdy z nas mógł w domu namalować to co podpowiadała mu muzyka i przynieść pracę na konkurs. W szatni powstała galeria zgłoszonych obrazów, a rodzice, nauczyciele i my mogliśmy oddawać głosy na swoje ulubione prace. Szóstego grudnia Pani Dyrektor ogłosiła wyniki konkursu i wręczyła nagrody laureatom. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i wyobraźni.

MIKOŁAJKI- Grudzień 2017

Poranek 6 grudnia był w Plastusiowie wyjątkowy. Od samego rana w przedszkolnej szatni było słychać nasze radosne okrzyki. To wszystko za sprawą Św. Mikołaja, który w kapciach zostawił dla nas małe „co nieco”. W salach przedszkolnych natomiast czekały na nas kolejne niespodzianki od Świętego. To był naprawdę udany początek dnia.

DISCO ANDRZEJKI- Listopad 2017

W tym roku Andrzejki w Plastusiowie wyglądały trochę inaczej niż zazwyczaj. Ze względu na to, że muzyka jest nam bliska Panie postanowiły zorganizować dla nas dyskotekę z okazji Andrzejek. Przenieśliśmy się w czasie do lat 70tych/80tych. Uczyliśmy się układów tanecznych rodem z tamtych lat. Oczywiście na wróżby także przyszedł czas. Dowiedzieliśmy się między innymi jak na imię będą miały nasze przyszłe miłości, jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości i kto z nas będzie miał dobre oceny w szkole.

ZWROTKI W KROPKI, REFRENY W PASY-CZYLI SŁOWNO-MUZYCZNE WYGIBASY!- Grudzień 2017

W połowie listopada po raz kolejny odwiedzili nas artyści z „Mozaiki”. Było to spotkanie z wierszami ukrytymi w piosenkach. Wspólnie wędrowaliśmy po całym abecadle by poznać różne oblicza piosenek. Dowiedzieliśmy się czym one mogą być i gdzie mogą nas zaprowadzić. Te muzyczne wygibasy sprawiły nam mnóstwo radości.

KTO TY JESTEŚ?- Listopad 2017

W listopadzie przygotowywaliśmy się do obchodów Święta Niepodległości. Rozmawialiśmy na temat symboli narodowych, patriotyzmu, słuchaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, wykonywaliśmy flagi i kokardy narodowe.

WYCIECZKA NA DZIEWICZĄ GÓRĘ- Październik 2017

Zajmować się tematem jesieni w lesie i nie pojechać do lasu? To zdecydowanie do nas nie pasuje. Dlatego, też pewnego październikowego dnia wybraliśmy się na Dziewiczą Górę. \\\"Duch Lasu\\\" w zostawionym przez siebie liście zaprosił nas do leśnej zabawy. Rozwiązywaliśmy zadania, pozostawione w różnych miejscach jego \\\"królestwa\\\" podziwiając przy okazji krajobraz. Nawet mgła i chmury nie przeszkodziły nam w dobrej zabawie.

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH- Październik 2017

Przed dniem Wszystkich Świętych wybraliśmy się na pobliski Cmentarz Zasłużonych Poznaniaków. Oglądaliśmy groby, porządkowaliśmy je, zapalaliśmy znicze dla zmarłych. W rozważaniach na temat życia i śmierci towarzyszył nam nasz ksiądz Andrzej.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA, MIANOWANIE NA PLASTUSIOWIAKA- Październik 2017

Koniec października to czas pasowania dzielnych Maluchów na przedszkolaków, oraz mianowania najstarszych dzieci na Plastusiowiaków. W tym roku postanowiliśmy obie uroczystości połączyć. Zaproszonym gościom pokazaliśmy jak Starszaki opiekują się młodszymi, a także jak Maluchy dzielnie radzą sobie w przedszkolnej codzienności.

JESIENNE PORZĄDKI W OGRODZIE- Październik 2017

To nie prawda, że jesień jest smutna. My ja uwielbiamy. Zabawy w liściach dostarczają nam dużo radości. W tym roku postanowiliśmy pomóc Panu Mateuszowi w porządkowaniu ogrodu i dziarsko złapaliśmy za grabie. Bardzo nam się ta praca podobała.

PROJKET BABCIA I DZIADEK W PRZEDSZKOLU- Październik 2017- Grudzień 2017

W tym roku nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Biblioteczka Przedszkolaka. Babcia i Dziadek w przedszkolu”. Na początku pojawiły się u nas Panie animatorki i pokazały nam jak ciekawie „bawić się” z książką. Następnie zachęcaliśmy nasze Babcie i Dziadków do tego by czytali nam w przedszkolu bajki. Z zaproszenia skorzystało wiele osób, co za każdym razem niezmiernie nas cieszyło.

OBÓJ, FLET I FAGOT, CZYLI MUZYCZNI DŻENTELMENI- Październik 2017

W październiku byliśmy uczestnikami wspaniałego leśnego koncertu, na który zaprosili nas muzycy z „Mozaiki”. Flet ćwierkał jak skowronek, żurawia udawał fagot, a w łabędzia zamienił się obój. Dowiedzieliśmy się, że te trzy instrumenty należą do jednej rodziny- rodziny instrumentów dętych drewnianych.

DZIEŃ DOBROCI DLA ZWIERZĄT- Październik 2017

W październiku obchodziliśmy dzień Dobroci dla Zwierząt. Z tej okazji rozmawialiśmy o zwierzętach domowych i o tym jak się nimi opiekować. Niektórzy z nas przywiesili nawet swoich pupili do przedszkola. Zorganizowaliśmy także zbiórkę darów dla zwierzaków z poznańskiego schroniska by łatwiej im było przetrwać zimowe mrozy.

STARSZAK DLA MALUSZKA- Październik 2017

W pierwszych miesiącach nowego roku przedszkolnego dzieci z najstarszej grupy pomagały najmłodszym kolegom i koleżankom. Jak na prawdziwych Plastusiowiaków przystało opiekowaliśmy się Maluchami, uczyliśmy ich prawidłowo myc ręce, wspieraliśmy podczas ubierania się, leżakowania, posiłków. Dzięki temu lepiej się poznaliśmy i miło spędzaliśmy razem czas.

WITAMINKI- Październik 2017

Dzieci w Plastusiowie dobrze wiedzą jak ważne są witaminy. Jesienią najmłodsi z Nas poznawali smak warzyw i owoców. Robiliśmy zdrowe chipsy jabłkowe, byliśmy w sklepie by kupić warzywa. Średniaki przygotowywały pyszne witaminowe szaszłyki, a Zerówka samodzielnie przyrządziła zdrowe i smaczne warzywno-owocowe soki.

Żywienie

Żywienie

Posiadamy własną kuchnię w której przygotowywane są pyszne, domowe posiłki odpowiednio zbilansowane oraz uwzględniające potrzeby dietetyczne dzieci...Więcej

Nabór 2024

Nabór 2024

Szczegóły dot. rekrutacji publikowane są na Poznańskim Serwisie Oświatowym...Więcej

Udostępnij