Strona w budowie...

Tym razem Pan Naukowiec pojawił się u nas z nowym ciekawym tematem jakim jest grawitacja. Szczerze mówiąc to chyba każdy z nas pierwszy raz usłyszał ten termin. Zupełnie nie wiedzieliśmy o co chodzi, ale dzięki Panu Robertowi wszystko stało się jasne.

Ostatni dzień przed świętami to w naszym przedszkolu czas Wigilii. W tym roku w poszukiwaniu Gwiazdora udaliśmy się, aż do Swarzędza. Początkowo obeszliśmy cały teren wokół Pałacyku Pod Lipami i pobliskiego Skansenu Pszczelarstwa z nadzieją, że znajdziemy gdzieś jego trop. Wskazówki zaprowadziły nas do sali, w której czekały na nas pięknie przygotowane stoły z wigilijnym obiadem i wielki fotel na środku. Jak się później okazało w fotelu zsiadł Gwiazdor, któremu zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy, a w zamian otrzymaliśmy prezenty.

Lubimy grudzień: zapach pierników i pomarańczy, ubieranie choinki, zabawy mikołajkowe, przygotowywanie upominków dla najbliższych, kolędy. W tym roku ponownie zawitała do nas młodzież z pobliskiego liceum. Nawet brak śniegu nie popsuł nam humorów.

Grudzień to magiczny czas. W naszym Palstusiowie tym razem zrobiło się naprawdę magicznie. Wszystko to za sprawą Pana Iluzjonisty, który zaprezentował nam wiele magicznych sztuczek. Niektórym z nas udało się nawet być jego asystentami.

Razem z artystami Mozaiki tym razem zajmowaliśmy się tematem choinkowych ozdób. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się jaki zwyczaje i symbole są związane z polskimi ozdobami choinkowymi i skąd się one wzięły. Nie zabrakło oczywiście wspólnej zabawy.

Projekt tradycyjnie rozpoczęliśmy od stworzenia siatki, w której zawarliśmy naszą dotychczasową wiedzę. Kiedy ustaliliśmy już co wiemy, sformułowaliśmy pytania dotyczące tego, czego chcemy się dowiedzieć w tematyce samochodów. Na początku projektu stworzyliśmy również szkice samochodów ukazujące jak z dotychczasową wiedzą potrafimy przedstawić samochód na rysunku. W czasie trwania projektu wykazywaliśmy się dużą kreatywnością tworząc własne garaże dla samochodów, myjnię samochodową, a także dużą makietę samochodu, w którym mogliśmy się bawić. Stworzyliśmy swoje własne prawo jazdy, dzięki któremu bawiliśmy się w kierowcę. W ramach projektu wybraliśmy się również na wycieczkę na pobliską stację benzynową, aby dowiedzieć się w jaki sposób tankuje się samochody. Naszym celem było również poznanie różnych marek samochodów. Dla ułatwienia tego zadania przespacerowaliśmy się na pobliski parking, aby narysować znaczki samochodów i w ten sposób je utrwalić. Dzięki uprzejmości jednego z naszych tatusiów mogliśmy poznać budowę samochodu zarówno na zewnątrz, w środku, a także pod maską. Podczas tego spotkania zdobyliśmy bardzo dużo wiedzy na temat budowy samochodu. Na zakończenie projektu podsumowaliśmy naszą wiedzę i stworzyliśmy szkice samochodów na podstawie zdobytej wiedzy, które porównaliśmy ze szkicami z początku projektu.

W grudniu na zasłużoną emeryturę wybrała się nasz Pani Mirka, która przez wiele lat bardzo smacznie dla nas gotowała. Były kwiaty, laurki i życzenia. Pani Mirko, dziękujemy za serce, które wkładała Pani w każdą potrawę.

Z okazji Mikołajek wybraliśmy się do Szkoły Muzycznej przy ulicy Solnej na przedstawienie przygotowane przez licealistów tej szkoły. Historie, które spotkały grupę myszek bardzo nam się spodobały. Na koniec udało się nawet spotkać ze św. Mikołajem.

Na początku grudnia wybraliśmy się do pobliskiej uczelni na przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Z zapartym tchem śledziliśmy historię dziewczynki i pomimo tego, że wiedzieliśmy, że to tylko bajka było nam bardzo smutno.

Panie naszych Starszaków widząc jak z wielu kartek z rysunkami tworzą książeczki, a następnie sprzedają je sobie wzajemnie w „księgarni” wpadały na pomysł by zrealizować z nimi projekt „książka”. Na rozpoczęcie projektu wybraliśmy się do biblioteczki przedszkolnej, by poznać jej zasoby i wybrać coś do kącika projektowego w sali. W kąciku pojawiło się również mnóstwo książek przyniesionych przez nas z domu oraz specjalne stanowisko do zabaw w bibliotekę/księgarnię. Stworzyliśmy siatkę pojęć oraz postawiliśmy pytania do zagadnień, które nas interesują, zastanowiliśmy się wspólnie, gdzie możemy szukać odpowiedzi. Kolejnym krokiem było utworzenie „Kodeksu korzystania z książek” w naszym kąciku. Podczas działalności poznawczej odwiedziliśmy następujące miejsca: Wydawnictwo Pallottinum, Księgarnię Św. Wojciecha, Bibliotekę Raczyńskich, Księgarnię „Z Bajki”. Szkicowaliśmy okładkę ulubionej książki, malowaliśmy farbami ulubioną scenę z książki, samodzielnie tworzyliśmy zakładki do książek. Słuchaliśmy czytania książek przez rodziców oraz personel przedszkola. Poznaliśmy też historię pisma, tworzyliśmy hieroglify na plastelinowych tabliczkach. Na podsumowanie przypomnieliśmy sobie wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas projektu, a także każdy z nas wykonał swoją pamiątkową książeczkę.

To kolejna wyprawa zorganizowana na potrzeby projektu „książka”. Chcąc dowiedzieć się jak funkcjonuje i czym zajmuje się księgarnia wybraliśmy się na wyprawę do Księgarni Św. Wojciecha. Na miejscu czekała na nas Pani uprzedzona o naszej wizycie. Oprowadziła nas ona po kolejnych pomieszczeniach księgarni – dziale z dewocjonaliami, dziale z książkami oraz dziale z audiobookami. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca osób pracujących w księgarni, czym różni się ona od pracy bibliotekarza. Na zakończenie otrzymaliśmy prezent – książkę i audiobook o Św. Mikołaju.

Na tegoroczne Andrzejki zaprosiliśmy naszych Rodziców. Niektórzy z nich wystąpili w wyjątkowej roli – wróżyli i przepowiadali nam przyszłość. Między wróżbami odbywały się zabawy taneczne, w których zamieniliśmy się w nauczycieli i to my instruowaliśmy rodziców, jakie ruchy wykonywać. Był też czas na swobodne tańce przy muzyce.Na zakończenie wspólnej zabawy zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek, podczas którego był czas na odpoczynek po dobrej zabawie, a także wspólną rozmowę.

Pod koniec listopada braliśmy udział w warsztatach kulinarnych z lepienia pierogów pod hasłem „Igraszki kulinarne” organizowanych przez Ogólnopolski Cech Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy oraz Fundację Niwa Edukacji i Rozwoju. Podczas warsztatów zapoznaliśmy się najpierw z podstawami zdrowego odżywiania, a następnie rozpoczęła się część praktyczna zajęć. Mieliśmy możliwość samodzielnie wałkować ciasto na pierogi, wycinać kształt, a także nakładać farsz i sklejać pierogi. Na zakończenie warsztatów degustowaliśmy własnoręcznie zrobione pierogi. Na pamiątkę po warsztatach otrzymaliśmy fartuszki, aby móc kontynuować kulinarną przygodę w domu.

Zgłębiając temat „książki” wybraliśmy się do biblioteki, a że umówiliśmy się w dniu Święta Pluszowego Misia, dlatego, zajęcia, w których uczestniczyliśmy były właśnie na ten temat. Na miejscu Pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece i opowiedziała o poszczególnych miejscach (miejscu, w którym bibliotekarze wypożyczają książki, działach dla dzieci i dorosłych oraz dziale z audiobookami). Dowiedzieliśmy się w jaki sposób oznaczone są poszczególne działy, kto i w jaki sposób może wypożyczyć książkę oraz na czym polega praca bibliotekarza. Podczas zajęć słuchaliśmy bajki o misiu, oglądaliśmy też w książce różne rodzaje niedźwiedzi. Na koniec mogliśmy samodzielnie wykonać misia z rolki po papierze.

Dziś swoje święto mają nasi najlepsi przyjaciele, czyli Pluszowe Misie. Nic więc dziwnego, że postanowiliśmy ten dzień uczcić. Każdy przyniósł swojego Pluszaka by razem z nim się bawić. Poznaliśmy także historię powstania pierwszego Teddy Bear’a, a po południu do naszego świętowania dołączyli także rodzice. Był to bardzo miły czas.

Jak już wszyscy wiedzą najstarsi z nas realizują projekt „książka”. By dowiedzieć się o nich więcej wybraliśmy się do wydawnictwa. Na miejscu zapoznaliśmy się ze wszystkimi etapami powstawania książki – pan, który był naszym przewodnikiem oprowadził nas po kolei po wszystkich pomieszczeniach. Mogliśmy obserwować pracę ludzi i maszyn. Szczególne wrażenie zrobiły na nas maszyny powielające książkę na papierze w tysiącach egzemplarzy oraz ogromna gilotyna do cięcia papieru. Odwiedziliśmy też introligatornię, dowiedzieliśmy się w jaki sposób oprawia się książki (oprawienie ręczne, oprawianie zmechanizowane). Przewodnik opowiedział nam też o dystrybucji książek, o tym jak trafiają do magazynu wydawnictwa. Na zakończenie wycieczki otrzymaliśmy w prezencie pocięty na gilotynie papier oraz wydrukowane ulotki i broszury.

Jesień to także czas przygotowań do zimy nie tylko dla zwierząt. My również postanowiliśmy zrobić „zapasy”, a dokładniej kompot gruszkowy. Już nie możemy się doczekać degustacji.

Tym razem artyści z Mozaiki pojawili się u nas ze spektaklem o rogalach świętomarcińskich. Dowiedzieliśmy się kim był św. Marcin i jak to się stało, że w listopadzie wszyscy Poznaniacy jedzą rogale. Muzyka i piosenki towarzyszące przedstawieniu porwały nas do wspólnej zabawy.

Listopad to zdecydowanie miesiąc „Mazurka Dąbrowskiego”. Nasz hymn narodowy ma coś takiego w sobie, że nie potrafimy przestać go śpiewać. Słychać go w salach, korytarzach, ogrodzie, a nawet w łazience. To wszystko dlatego, że postanowiliśmy dołączyć do akcji „Szkoła do hymnu” i dobrze się do tego przygotować.

„W czasie deszczu dzieci się nudzą”? - Bzdura! No przynajmniej nie w naszym Plastusiowie. Uzbrojeni w przeciwdeszczowe kurtki, kalosze i parasolki chętnie wychodzimy na świeże powietrze, nawet gdy mokro i pada.

Ponownie jedna z naszych sal zamieniła się w laboratorium. To wszystko za sprawą Pana Naukowca, który tym razem zapoznał nas z elektrycznością. My także zamieniliśmy się w małych naukowców i sprawiliśmy, że dzieci obwodowi zamkniętemu żaróweczka zaświeciła. To dopiero było „wow”.

Jak co roku koniec października to czas zadumy. Częściej rozmawiamy o śmierci i tych, których już z nami nie ma. Tak było i w tym roku. Wspominaliśmy zmarłych z naszych rodzin, ale także przy okazji wizyty na cmentarzu zasłużonych rozmawialiśmy o tych, którzy dla dobra i obrony kraju nie bali się ryzykować własnym życiem.

W październiki gościł u nas teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem pt. „Jaś i Małgosia”. Niby wszyscy znamy tę bajkę, ale magia teatru zadziałała i wszyscy z zainteresowaniem czekaliśmy co będzie dalej.

Pod koniec października najmłodszych z nas czekało nie lada wyzwanie- pasowanie. Nasze tegoroczne „Maluszki” poradziły sobie wspaniale z adaptacją przedszkolną dlatego stwierdziliśmy razem z Paniami, że to już czas by pełnoprawnie nazywać ich Przedszkolakami. Maluszki przygotowały mały występ artystyczny dla swoich rodziców i Pani Dyrektor by pokazać, że na ten tytuł w pełni zasługują.

Ze względu na to, że dorośli podobno coraz rzadziej wysyłają listy, a listonosza to dawno nikt nie widział postanowiliśmy uczcić Dzień Poczty. Stworzyliśmy nawet pocztę w naszym przedszkolu. Największym powodzeniem cieszyło się stemplowanie. Wybraliśmy się także do pobliskiego Urzędu Pocztowego by poznać tajniki pracy w tym miejscu, a przede wszystkim wysłać własnoręcznie zrobione pocztówki do swoich rodziców.

Na pierwszą w tym roku wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przetwórstwa rolno-spożywczego w Szrenaiwie. Może i początkowo pogoda nie była najlepsza, jednak nam takie rzeczy niestraszne. Razem z przewodnikami spacerowaliśmy po sporym terenie muzeum dowiadując się ciekawostek na temat obecnego rolnictwa, a przede wszystkim tego dawnego, a nawet prehistorycznego. Na koniec odwiedziliśmy także pawilony ze zwierzętami gospodarskimi, które bardzo nam się spodobały

Bardzo lubimy ten magiczny czas, kiedy wszystko wokół nas robi się kolorowe: kolorowe liście, kolorowa trawa, no i kolorowe, pyszne i zdrowe warzywa i owoce. Nawet nasze kurtki i kalosze są wtedy kolorowe.

Tego dnia od samego rana wszystkie dziewczynki maiły dużo pracy. Gdy tylko dowiedziałyśmy się, że jest Dzień Chłopaka chciałyśmy przygotować jakieś niespodzianki dla naszych kolegów i Panów pracujących w naszym przedszkolu. Były laurki, upominki i oczywiście życzenia. Chłopcom bardzo się to spodobało.

To, że wszystkie dzieci bardzo lubią bajki nie trzeba chyba nikomu udowadniać. Nasze Pani też dobrze o tym wiedzą, dlatego zabrały nas do Kina Muza na tegoroczny festiwal filmów dla dzieci. Dla niektórych z nas była to pierwsza wizyta w kinie. Wszyscy byliśmy dzielni i nikt nie bał się ciemnej sali. Pewnie dlatego, że były przy nas Panie, fotele były wygodne a film animowany o przygodach Pettsona i Findusa bardzo ciekawy.

„Mozaika” nadal z nami. Bardzo lubimy spotkania z artystami z naszej zaprzyjaźnionej „Mozaiki”, a to dlatego, że za każdym razem czeka na nas coś zupełnie nowego. Tym razem bliżej poznaliśmy kulturę i tradycję naszego regionu, a dokładniej ziemię kaliską. Dzięki kapeli Przodki mogliśmy dowiedzieć się o istnieniu takich instrumentów jak basy kaliskie i bęben osznurowany. Jak zwykle nie zabrakło też wspólnych zabaw i tańców.

Co roku z niecierpliwością czekamy na 20go października, ponieważ wtedy właśnie mamy soje święto, czyli Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji czeka na nas zawsze jakaś niespodzianka. Tym razem atrakcje zaczęły się od samego rana. Najpierw odwiedził nas Pan Fizyk, który pokazał nam, że bańki mydlane nie muszą być tylko okrągłe. Co więcej- nauczył nas jak to robić. Bardzo nam się to spotkanie spodobało. Ale uwaga to nie koniec niespodzianek z okazji naszego święta- dla każdego z nas Pani Dyrektor miała przygotowaną piękną piłkę z naszym Plastusiem. Oczywiście jak się można było domyślać popołudnie upłynęło nam na zabawach z tą piłką. Takie dni to my lubimy.

Nareszcie w przedszkolu. W trakcie wakacyjnej przerwy zdążyliśmy bardzo stęsknić się za kolegami, koleżankami, naszymi Paniami i całym Plastusiowem. Mamy sobie tyle do opowiedzenia.

Jak co roku koniec sierpnia to bardzo ważny czas w naszym Palstusiowie, a to dlatego, że spotykamy się wtedy z nowymi przedszkolakami i ich rodzinami. Dzieci mogą poznać miejsce, w którym już niedługo będą spędzały sporo czasu, pobawić się z Paniami nauczycielkami, spotkać się z kolegami i koleżankami, no i przede wszystkim z Plastusiem.