Rok szkolny 2014/2015

Tags #Rok szkolny 2014/2015

Pożegnanie Starszaków- czerwiec 2015

18 czerwca Starszaki z Plastusiowa pożegnały przedszkole. Po raz ostatni dzieci zaprezentowały się na przedszkolnej scenie, aby w ten sposób podziękować za wspólnie spędzone lata. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Starszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nie zabrakło wzajemnych podziękowań za współpracę, życzliwość i okazywaną pomoc.

Festyn Rodzinny- 12 czerwca 2015

12 czerwca w ogrodzie przedszkolnym odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem \"Piękna nasza Polska cała\". Rodzinne świętowanie rozpoczęły występy przedszkolaków i pokaz regionalnych tańców ludowych. Ogród przedszkolny kusił różnymi atrakcjami. Na dzieci i rodziców czekały różne zadania związane z regionami Polski, m.in. lepienie toruńskich pierników, konkurs wiedzy o Polsce, wydobywanie soli i węgla w kopalniach śląskich, strzelanie goli na Stadionie Narodowym, wspinaczka w Tatrach, przejażdżka karocą po Wawelu czy też wyścigi żaglówek na mazurskich jeziorach. Wspólne spotkanie przebiegało w atmosferze radości i zadowolenia o czym świadczyły uśmiechy widniejące na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Warsztaty charytatywne na rzecz Bartka

Od kilku miesięcy staramy się wspomóc materialnie rodzinę 11-letniego Bartka- naszego chorego absolwenta. Organizowane są cykliczne warsztaty, podczas których dzieci wraz z rodzicami świetnie się bawią, eksperymentują, rozwijają różne sprawności, tworzą i realizują własne pomysły. Osoby prowadzące warsztaty robią to charytatywnie a dochód w całości przeznaczony jest na leczenie Bartka. Zorganizowano już kilka warsztatów: listopad 2014 "Robimy tiulowe spódniczki TU-TU" ,grudzień 2014 "Słuchanie baśni z różnych stron świata", "Kukiełkowy zawrót głowy", styczeń 2015 "Prezenty dla babci i dziadka", "Warsztaty kinezjologiczne- zajęcia ruchowe", luty 2015 "Eksperymenty z przedmiotami z naszego otoczenia". Planujemy kolejne spotkania, na które serdecznie zapraszamy: "Warsztaty bębniarskie", "Warsztaty śpiewu", "Plastusiowa politechnika- doświadczenia", "Balonowe zwierzątka".

Wycieczka do Rogowa do Parku Dinozaurów- 1 czerwca 2015

Dzień Dziecka przedszkolaki z Plastusiowa spędziły w najbardziej niezwykłym parku, w którym główną atrakcją są dinozaury. Spacer po parku ułatwiła Pani przewodnik, dzięki której dzieci mogły dokładnie zapoznać się z historią dinozaurów. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki podziwiały bajeczny las a w nim różne dinozaury. Wiele radości przyniósł dzieciom czas pędzony na placu zabaw. Po tych wszystkich przyjemnościach udaliśmy się na obiad na terenie parku. Dzień ten przyniósł dzieciom wiele niesamowitych i niezapomnianych wrażeń.

Projekt edukacyjny ŻÓŁW w grupie Maluchów- maj 2015

W maju maluchy realizowały projekt edukacyjny ŻÓŁW. W związku z pojawieniem się w sali żółwia dzieci chętnie przystąpiły do odkrywania jego tajemnic. Dzieci chętnie i z oddaniem opiekowały się żółwiem, przynosiły mu smakołyki do jedzenia. Spotkanie z ekspertem oraz wycieczka do zoo pomogły dzieciom uzyskać odpowiedź na nurtujące je pytania. W trakcie trwania projektu powstawały ciekawe i barwne prace, których tematem przewodnim był żółw.

Dzień Mamy i Taty- maj 2015

W maju dzieci z Plastusiowa świętowały Dzień Mamy i Taty. Przybyli rodzice mogli podziwiać występy swoich pociech oraz zobaczyć prezentacje multimedialne z realizowanych w tym roku szkolnym projektów edukacyjnych. Nie zabrakło też wzruszających wierszy, życzeń, piosenek i tradycyjnego \"Sto lat\". Po występach, które przyniosły rodzicom wiele radości i niezapomnianych emocji dzieci wręczyły przygotowane specjalnie na tę okazję laurki i drobne upominki.

Projekt edukacyjny DRZEWO w grupie Średniaków- kwiecień-maj 2015

W kwietniu Średniaki przystąpiły do realizacji drugiego w tym roku szkolnym projektu edukacyjnego. Tym razem postanowiły odkrywać tajemnice drzew. W stworzonej w pierwszych dniach trwania projektu siatce pojawiło się mnóstwo pytań. Dzieci przystąpiły więc do aktywnego działania- szkicowały, oglądały, badały. Uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania było możliwe dzięki spotkaniom z ekspertami, jak i dzięki wycieczkom do Ogrodu Dendrologicznego i Botanicznego. W sali pojawiło się duże papierowe drzewo. Z wielkim zapałem dzieci przystąpiły także do zbiórki makulatury a zebrane środki pozwoliły na zakup sadzonek drzew, które posadzono w ogrodzie przedszkolnym.

Śniadanie Wielkanocne- kwiecień 2015

1 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się Wielkanocne Śniadanie. Początkowo wszystkie przedszkolaki spotkały się, aby porozmawiać o tradycjach wielkanocnych oraz złożyły sobie ciepłe, świąteczne życzenia. Następnie zasiedliśmy przy pięknie udekorowanych stołach, aby podzielić się jajkiem i skosztować świątecznych potraw.

Wycieczka do Czerniejewa w poszukiwaniu zajączka wielkanocnego- marzec 2015

W tym roku na poszukiwanie wielkanocnego zajączka udaliśmy się w środę 31 marca do Czerniejewa. W pięknie położonym gospodarstwie agroturystycznym na przedszkolaków czekały różne atrakcje. Dzieci miały okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt, malowały pisanki, oglądały jajka znoszone przez przepiórki, papugę i strusia. Na zakończenie wyprawy dzieci odszukały upominki, które pozostawił świąteczny szarak. Choć pogoda nas tego dnia nie rozpieszczała z twarzy przedszkolaków nie znikał uśmiech.

Warsztaty pszczelarskie- marzec 2015

18 marca przedszkolaki wzięły udział w Warsztatach pszczelarskich, które miały na celu przede wszystkim zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą, jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas zajęć dzieci zajrzały do wnętrza tradycyjnego trzcinowego ula, poznały pracę pszczelarza oraz obserwowały żywe owady w szklanym ulu. Przedszkolaki mogły też skosztować pysznego miodu oraz samodzielnie wykonały świece z wosku pszczelego.

Sportowy zajączek- marzec 2015

25 marca Średniaki i Starszaki wybrały się do poznańskiej Areny, aby tam wspólnie z innymi przedszkolakami brać udział w Sportowym Zajączku. Dzieci rywalizowały w 10 specjalnie przygotowanych konkurencjach. Oprócz zmagań sportowych na przedszkolaków czekały trampoliny, dmuchane zamki, zajęcia artystyczne i taneczne. Za udział we wspólnej zabawie dzieci otrzymały puchar, pamiątkowe koszulki oraz zestaw sprzętu sportowego.

Powitanie wiosny- marzec 2015

20 marca przedszkolaki z Plastusiowa powitały wiosnę. Przy dźwiękach wesołych piosenek dzieci maszerowały ulicami Poznania, żegnały zimę i szukały zwiastunów nadchodzącej wiosny. Pogoda sprzyjała obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. Dzieci miały też niepowtarzalną okazję do obserwowania zaćmienia słońca.

Spotkanie z wolontariuszami ze schroniska dla zwierząt Fundacji Dr Lucy w Gaju- luty 2015

18 lutego przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu dotyczącym akcji "Przyjdź, przytul mnie". Przedszkole nasze odwiedzili wolontariusze ze schroniska dla zwierząt Fundacji Dr Lucy. Gościem szczególnym był piesek o imieniu Sony. Dzieci poznały "Dekalog psa", zdobyły wiele informacji na temat zachowań, wyglądu i potrzeb zwierząt, sposobu dbania o nie. Była również mowa o bezpiecznym zachowaniu się w kontaktach ze zwierzętami. W podziękowaniu za wizytę wyjątkowych gości dzieci przekazały dary dla zwierząt w schronisku.

Spotkanie z policjantami- luty 2015

11 lutego w ramach akcji "Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka" dzieci z Plastusiowa uczestniczyły w spotkaniu z policjantami. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym, jak bezpiecznie spędzać czas podczas zabaw zimowych, jak poruszać się po drogach, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji zagrożeń. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się miasteczko ruchu drogowego, gdzie dzieci mogły uczyć się bezpiecznego korzystania z dróg.

Bal karnawałowy- styczeń 2015

21 stycznia w Plastusiowie odbył się bal karnawałowy. Sala przedszkolna wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Nie zabrakło rycerzy, księżniczek, wróżek, motyli, strażaków i policjantów. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.

Dzień Babci i Dziadka- styczeń 2015

28 stycznia w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy tam bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość, podczas której mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Dzieci wspaniale prezentowały się podczas tańców ludowych. Zatańczyły trojaka, krakowiaka, grozika, maryneczkę, a nawet zbójnickiego. Nie brakowało także piosenek oraz wierszyków. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla przybyłych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki. Na koniec wszyscy zjedli wspólnie podwieczorek, podczas którego był czas na miłe i serdeczne rozmowy.

Wigilia- 19 grudnia 2014

Świąteczny nastrój w przedszkolu było czuć od dawna. Jednak 19 grudnia atmosfera była wyjątkowa. Od rana z sal dobiegały dźwięki kolęd i pastorałek, dzieci przybyły odświętnie ubrane a z kuchni unosił się zapach wigilijnych potraw. Jasełka przygotowała najstarsza grupa. Podczas występów nie zabrakło regionalnych tańców i koncertu kolęd.Do przedszkola przybył również wyjątkowy gość, który obdarował każdego przedszkolaka prezentem. Po spotkaniu z Mikołajem wszyscy zebrali się przy pięknie ubranym stole, aby złożyć sobie życzenia i skosztować wigilijnych potraw.

Wycieczka do Borówca- grudzień 2014

8 grudnia przedszkolaki z Plastusiowa wybrały się na wycieczkę do Borówca. Wyjazd był prezentem zorganizowanym przez Radę Rodziców z okazji Mikołajek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem podziwiały największą w Polsce makietę kolejki elektrycznej. Przedszkolaki wkroczyły do fascynującego miniaturowego świata i z zapartym tchem przyglądały się kolejnym elementom makiety, gdzie pociągi wraz z samochodami i samolotami poruszają się wśród imponujących krajobrazów.

Barbórka- 4 grudnia 2014

4 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy Święto Górnika. Na tę okoliczność przedszkolaki zrobiły czapki górnicze. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników. Wysłuchały też legendy o Skarbniku, który pilnował podziemnych skarbów oraz tańczyły śląski taniec "Grozik". Na zakończenie uroczystości odbył się "Quiz wiedzy o górniku", z którym przedszkolaki świetnie sobie poradziły.

Andrzejki- 28 listopada 2014

28 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Andrzejki. Dzieci w dyskotekowych strojach przybyły do Plastusiowa, aby wesoło się bawić podczas dyskoteki. Odwiedził nas magik, który prezentował magiczne wróżby. Udało się nawet wyczarować pyszne cukierki. Przy dźwiękach znanych nam piosenek świetnie się bawiliśmy. Po słodkim poczęstunku przystąpiliśmy do lania wosku, aby później odszukać w woskowych figurkach ukrytego znaczenia.

Konkurs "Mam Talent"- 25 listopada 2014

Nie ulega wątpliwości, że przedszkolaki z Plastusiowa mają różne talenty. 25 listopada odbył się w naszym przedszkolu finał konkursu "Mam Talent". Tego dnia dzieci dumnie prezentowały swoje umiejętności przed publicznością. Wspierały ich przyniesione na tę okoliczność pluszowe misie, które tego dnia miały swoje święto. Były śpiewy, tańce, rozpoznawanie flag, recytacja wierszy, multimedialna prezentacja nurkowania, pokaz karate, akrobacje na hulajnodze i wiele innych. Publiczność nagradzała występy oklaskami a jury składające się z przedstawicieli Rady Rodziców oceniło i nagrodziło dzieci biorące udział w konkursie.

Projekt "Damy, rycerze, zamki..." w grupie Starszaków- październik 2014

Przedszkolaki z trzeciej grupy z wielkim zapałem rozpoczęły przedsięwzięcie, jakim był projekt edukacyjny "Damy, rycerze, zamki...". Wszelkie działania w ramach projektu pomogły dzieciom w poznaniu cech prawdziwych księżniczek i rycerzy. Do przedszkola przybył rycerz, który opowiadał, jak wyglądało życie w dawnych czasach, prezentował swój strój i uzbrojenie. Dzieci zrobiły korony, tarcze i miecze, zbierały dobre uczynki oraz poznały Kodeks Rycerski. Odwiedziły również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Po kilku tygodniach pracy cała grupa była gotowa na ceremonię pasowania na księżniczkę i rycerza.

Mianowanie na Plastusiowiaka- październik 2014

Mianowanie na Plastusiowiaka przedszkolaków z najstarszej grupy było zwieńczeniem projektu "Damy, rycerze, zamki...". Po kilku tygodniach pracy starszaki były gotowe na akt mianowania. Aby jednak stać się prawdziwym Plastusiowiakiem przedszkolaki musiały wykazać się wiedzą na temat naszego patrona oraz zaprezentować umiejętności godne rycerzy, jak i księżniczek. Starszaki złożyli ślubowanie, po czym pani dyrektor dokonała mianowania każdego z nich na Plastusiowiaka.Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy starszak otrzymał dyplom i upominek.

Pasowanie na przedszkolaka- październik 2014

Maluchy z Plastusiowa do tego ważnego dnia przygotowywały się od kilku tygodni. Ćwiczyły wiersze i piosenki. Po wielu dniach prób nadszedł wreszcie ten dzień. Dzieci wraz z rodzicami przybyły do przedszkola i po raz pierwszy wystąpiły przed tak dużą publicznością. Maluchy dzielnie zmagały się z zadaniami, jakie przygotował dla nich Jeż. Po części artystycznej Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom przedszkolaka i upominek.

Wycieczka na Dziewiczą Górę- październik 2014

"Piękna nasza Polska cała"- na tych słowach koncentrują się działania przedszkolaków z Plastusiowa w tym roku szkolnym. Dlatego też udaliśmy się na Dziewiczą Górę. Maszerowaliśmy szlakiem wśród malowniczych leśnych terenów, gdzie Pani Jesień pięknie pomalowała korony drzew. Zwieńczeniem naszej "górskiej" wędrówki było wejście na wieżę widokową i podziwianie, jak pięknie nasz rodzimy Poznań prezentuje się w jesiennej krasie.

Edukacyjny projekt "KSIĄŻKA" w grupie Średniaków- wrzesień 2014

Średniaki nowy rok szkolny rozpoczęły od projektu edukacyjnego "Książka". Przez 6 tygodni przedszkolaki odkrywały tajemnice książek. Dzieci przynosiły do przedszkola swoje ulubione książki, eksperymentowały z papierem, odwiedzały księgarnie i biblioteki. Poznały również sekret oprawiania książek oraz samodzielnie tworzyły książki. Nie byłoby to jednak możliwe bez aktywnego udziału rodziców, którzy wspierali dzieci w tych działaniach.

BICIE REKORDU GUINNESSA w myciu zębów- wrzesień 2014

Nasze przedszkole realizuje Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aguafresh". Program ten koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego też gościliśmy w przedszkolu panią stomatolog, która opowiadała dzieciom, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Spotkanie to poprzedziło akcję Bicia rekordu Guinnessa. 30 września, punktualnie o godz. 12.00 dzieci włączyły się do ustanawiania rekordu w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie przez dwie minuty. Udało się! Przedszkolaki znalazły się w grupie 257 500 dzieci, które ustanowiły Rekord Guinnessa w jednoczesnym myciu zębów.

Pierwsze dni w przedszkolu- wrzesień 2014

1 września mury przedszkola ponownie wypełnił śmiech. Ten dzień był szczególny głównie dla maluchów, którzy po raz pierwszy przybyli do przedszkola. Aby ułatwić im ten start przez ostatnie trzy dni sierpnia odbywały się w naszym przedszkolu Dni Adaptacyjne, podczas których dzieciom z najmłodszej grupy towarzyszyli rodzice. Zdecydowanie pomogło to maluchom w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu. Początkowo smutne i nieśmiałe miny dzieci, szybko zamieniły się w szczere uśmiechy, bo przecież w przedszkolu fajnie jest... A to dopiero początek wspaniałej przygody.