Rok szkolny 2015/2016

Tags #Rok szkolny 2015/2016

Pożegnanie przedszkola- 16.06.2016

Wakacje tuż, tuż więc nadszedł czas aby pożegnać przedszkole. Starszaki podczas części artystycznej przedstawiły rodzicom czym zajmowały się przez ubiegły rok. Długo oczekiwaną chwilą było pożegnanie dzieci, które opuszczają przedszkole a kolejny rok szkolny powitają w szkole. Na scenę wkroczyły maluchy, które bukiecikami kwiatków i pięknym wierszem pożegnały starszych kolegów. Absolwenci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Wycieczka do Wioski Indiańskiej- czerwiec 2016

3 czerwca przedszkolaki z Plastusiowa odwiedziły Wioskę Indiańską w Łopuchówku. Dzieci miały okazję obejrzeć ekspozycję przedmiotów związanych z codziennym życiem Indian Ameryki Północnej. Przedszkolaki spróbowały także swoich sił w różnych konkurencjach sprawnościowych. Tor przeszkód, strzelanie z łuku czy rzut włócznią nie sprawiły dzieciom wielkiej trudności. Była też chwila na odpoczynek w indiańskim namiocie- tipi. Zwieńczeniem całej zabawy był taniec indiański.

Dzień Dziecka- Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa- 1 czerwca 2016

Tegoroczny Dzień Dziecka przedszkolaki spędziły na sportowej rywalizacji wraz z dziećmi z innych przedszkoli na boiskach SP nr 13. Przedszkolaki musiały stawić czoła dwunastu konkurencjom, m.in. górska wycieczka, paszcza rekina, budowanie mrowiska, spacer w deszczu, wyścig żółwi, skoczne rury czy latające kule. Hasłem przewodnim zmagań była WSPANIAŁA ZABAWA. Po zakończonej rywalizacji sportowej na dzieci czekała niespodzianka- występ cyrkowców. Wreszcie nastąpiła długo oczekiwana chwila- wyłonienie zwycięzców. Tego dnia nie było przegranych. Wszystkie dzieci otrzymały złote medale.

Wycieczka do Deli Parku- maj 2016

W piękny i słoneczny dzień przedszkolaki udały się na wycieczkę do Deli Parku. Na dzieci czekało wiele atrakcji: park miniatur budowli świata, mini zoo, gigantyczne owady, zwierzęta prehistoryczne oraz ptaszarnia. Niesamowitych wrażeń dostarczył dzieciom spacer podniebną eko-wioską oraz zabawy na placu zabaw.

Igrzyska Sportowe Przedszkolaków- maj 2016

20 maja przedszkolaki z najstarszych grup wzięły udział w Igrzyskach Sportowych Przedszkolaków na boiskach TTKF. Dzieci próbowały swoich sił w biegach, rzucie do celu i przeciąganiu liny. Zmaganiom sportowym towarzyszyła wielka radość. Plastusiowiaki wielokrotnie stawały na podium.

Wizyta studentów z Azji- maj 2016

W połowie maja gościliśmy w naszym przedszkolu studentów z Azji- Charlott z Singapuru i Timmy z Kirgistanu. Goście towarzyszyli dzieciom w czasie zabaw i wycieczek. Była to wspaniała okazja do poznania innych kultur i zwyczajów. Wspólnie spędzone chwile na długo zostaną w naszej pamięci.

Zwiedzamy Australię i Oceanię- kwiecień 2016

W kwietniu Plastusiowiaki wyruszyły do Australii. Dzięki wizycie Pani Oli przedszkolaki odkrywały tajemnice Czerwonego Lądu. Dzieci poznały ciekawostki z życia kangurów. Podczas wizyty w Australii nie mogło też zabraknąć wyprawy na rafę koralową.

Śniadanie Wielkanocne- marzec 2016

W środę 23 marca na dzieci czekała wspaniała niespodzianka. Przy dźwiękach muzyki przedszkolaki spotkały się w ogrodzie z kogutem Koko i kucharzem, który próbował ugotować jajecznicę z 300 jaj. Następnie zasiedliśmy do Wielkanocnego Śniadania. Były życzenia, uśmiechy i degustacja świątecznych potraw. Po śniadaniu nastąpiła długo oczekiwana chwila- rozstrzygnięcie konkursu „Mazurek jak malowany”. Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy. Momentem kulminacyjnym było poszukiwanie prezentów od zajączka wielkanocnego.

Sportowy Zajączek- marzec 2016

Wraz z nadejściem wiosny przedszkolaki rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały tradycje związane ze świętami i przygotowały dla rodziców upominki. Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w Sportowym Zajączku na Arenie. Wraz z dziećmi z innych poznańskich przedszkoli Plastusiowiaki brały udział w różnych konkurencjach sportowych, co zaowocowało zdobyciem pucharu.

Podróż do Azji- marzec 2016

Nadszedł marzec a wraz z nim Plastusiowiaków czekała daleka podróż- wyprawa do Azji. Przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki dzieci odkryły tajemnicze Indie a wiosnę przywitały w Japonii- Kraju Kwitnącej Wiśni. Dużo radości sprawiła dzieciom wizyta w chińskiej restauracji. Była to okazja do spróbowania chińskiej kuchni przy użyciu pałeczek. Na wystawie pojawiło się mnóstwo ciekawych pamiątek z podróży po Azji.

Spacer przez dżunglę- luty 2016

W lutym Plastusiowiaki wybrały się w podróż do Ameryki Południowej. Tam odkryły tajemnice wybuchu wulkanów a podczas spaceru przez amazońską dżunglę poznały bogactwo tamtejszej fauny i flory. Sala rytmiczna w naszym przedszkolu zamieniła się w prawdziwą dżunglę.

Wyprawa do Krainy Wiecznego Lodu- styczeń 2016

Przedszkolaki rozpoczęły wyprawę do miejsca, gdzie zima trwa aż dziewięć miesięcy. Zawitaliśmy do wioski Eskimosów, dowiedzieliśmy się, jak powstają góry lodowe oraz co to jest zorza polarna. Ciekawym elementem „podróży” był eksperyment z suchym lodem przygotowany przez jednego z rodziców. Podczas wizyty w Muzeum w Uzarzewie dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej „W krainie zwierząt polarnych”. Na wystawie pamiątek z Arktyki i Antarktydy pojawiły się tym razem maskotki fok, reniferów i niedźwiedzi polarnych oraz wykonane przez dzieci pingwiny.

Dzień Babci i Dziadka- 21 stycznia 2016

Dzień Babci i Dziadka na stałe już się wpisał do naszego przedszkolnego kalendarza. Jak co roku obchodzony bardzo uroczyście. Tym razem przedszkolaki przeniosły przybyłych gości w lata młodości. Przy dźwiękach piosenek „Cała sala śpiewa”, „Cicha woda” czy „Chłopcy radarowcy” goście świetnie się bawili. Nie zabrakło też wierszy, życzeń i upominków. Po występach dziadkowie wraz z wnukami udali się na poczęstunek, gdzie był czas na chwilę rozmowy przy kawie i ciastku.

Wigilia- grudzień 2015

Magiczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia było czuć w naszym przedszkolu już od kilku dni. Z sal dobiegały dźwięki kolęd, pachniało świerkiem i pierniczkami. 22 grudnia atmosfera była wyjątkowa. Oczywiście dla dzieci najważniejszym wydarzeniem stała się wizyta Gwiazdora. Każdy miał okazję na chwilkę rozmowy z niezwykłym gościem oraz dostać od niego paczkę. Następnie wszyscy spotkali się przy wigilijnym stole, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw.

Mikołajki- grudzień 2015

Święty Mikołaj nie zapomniał o przedszkolakach także w tym roku. Już od samego rana czekały na dzieci wspaniałe niespodzianki. Plastusiowiaki „przeniosły” się do wioski Św. Mikołaja w Laponii, poznały panujące tam zwyczaje, co pozwoliło poczuć klimat zbliżających się świąt. Dzieci wysłuchały także list, który napisał sam Mikołaj. Opowiedział nam magiczną historię o świątecznej choince. Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom niezwykły prezent- sztuczny śnieg.. Przedszkolaki dowiedziały się co, to są superabsorbenty i do czego są wykorzystywane, a następnie z wielkim zapałem przystąpiły do działania. Każdy przedszkolak wracał do domu z pojemnikiem śniegu i wielkim uśmiechem na twarzy.

Zabawa andrzejkowa- „Na Dzikim Zachodzie”- listopad 2015

30 listopada w Plastusiowie odbyła się zabawa andrzejkowa. Tematem przewodnim imprezy był Dziki Zachód a więc dominowały stroje kowboi i Indian. Nie zabrakło też szeryfów, którzy dbali o porządek podczas imprezy. Dzieci wspaniale się bawiły.

Podróż po Ameryce Północnej- listopad- grudzień 2015

Z Europy przedszkolaki wyruszyły do Ameryki Północnej śladami Krzysztofa Kolumba. Wraz z kowbojami przemierzały tereny Dzikiego Zachodu. Dzieci poznały także tajemnice Indian słuchając opowieści Szymona Góralczyka. A jeśli już o Ameryce mowa to nie mogło zabraknąć Święta Pluszowego Misia oraz lampionów z dyni. Podróże po Ameryce zakończyło spotkanie z tańcami indiańskimi i kowbojskimi.

Zwiedzamy Europę- październik- listopad 2015

Odkrywanie świata Plastusiowiaki rozpoczęły od poznawania tego, co najbliższe, a mianowicie od podróży po Europie. Dni upływały przy rytmach greckiej zorby, pachniało włoską pizzą a herbatka u królowej Elżbiety pomogła dzieciom poznać dworską etykietę. Dzieci przynosiły do przedszkola piękne pamiątki z różnych krajów, dzięki czemu powstała imponująca wystawa. W przedszkolu gościliśmy także uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13, którzy dumnie zaprezentowali tańce europejskie. Podróż po krajach europejskich zakończyła się wspólnym spotkaniem wszystkich dzieci i podsumowaniem zdobytej wiedzy.

Wycieczka do Ogrodu Ekologicznego Państwa Gładysiaków- Święto Pieczonego Ziemniaka 30 października 2015

Jesień na dobre rozgościła się wokół więc Plastusiowiaki postanowiły się dowiedzieć jakie dary nam przyniosła. Odpowiedź na to pytanie, dzieci znalazły podczas wizyty w ogrodzie u Państwa Gładysiaków. Przedszkolaki dowiedziały się co to wykopki, podczas spaceru po ogrodzie oglądały dary jesieni. Przedszkolaki miały także okazję spróbować pieczonych w ognisku ziemniaków.

Mianowanie na Plastusiowiaka- 28 października 2015

Nastał wreszcie ten niezwykle ważny dzień- Mianowanie na Plastusiowiaka. Najstarsze dzieci z przedszkola stały się prawdziwymi Plastusiowiakami. Aby jednak otrzymać ten tytuł musiały wykazać się wiedzą i wieloma umiejętnościami. Pilnie pracowały i uczyły się przez kilka tygodni. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały bogatą część artystyczną, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a podczas inscenizacji wierszy „Rzepka” i „Na straganie” okazało się, że starszaki mają niesamowity talent aktorski. Po występach i złożeniu przysięgi Pani dyrektor dokonała mianowania. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

Projekt edukacyjny \"Owoce i warzywa\"- październik 2015

W październiku Starszaki z grupy II i III realizowały projekt edukacyjny. Tym razem przedszkolaki postanowiły przyjrzeć się dokładnie owocom i warzywom. Powstały bardzo bogate siatki tematyczne ilustrujące wiedzę dzieci. Plastusiowiaki zadały też mnóstwo pytań i przystąpiły do działania, aby znaleźć odpowiedzi. Starszaki robiły sałatki owocowe, surówki, zdrowe chipsy jabłkowe i marchewkowe, kukiełki z warzyw oraz soki owocowe. Poznały też piramidę żywieniową i dowiedziały się, jakie witaminy znajdują się w owocach i warzywach . Wiele radości przyniosły dzieciom wyprawy terenowe- wycieczka na stragan oraz do sadu. Było smacznie, zdrowo i wesoło.

Koncert muzyczny "Dylu, dylu na badylu..."- wrzesień 2015

W tym roku szkolnym przedszkolaki z Plastusiowa będą odkrywać tajemnice świata wraz z Zieloną Nutką. 25 września dzieci \\\"wyruszyły\\\" do Wiednia, aby tam spotkać się z Mozartem- austriackim geniuszem. Przedszkolaki poznały rolę dyrygenta, odkryły moc magicznej batuty i wspólnie stworzyły orkiestrę prosto z Wiednia.

Dzień Przedszkolaka- 21 września 2015

21 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Na dzieci czekała wyjątkowa niespodzianka. Wraz ze wspaniałym gościem z Nigerii przedszkolaki udały się w niesamowitą podróż na Czarny Ląd. Afrykańskie rytmy porwały Plastusiowiaków do wspólnej zabawy. Tańce, śpiewy i gra na bębnach sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

Plastusiowiaki wróciły po wakacjach- wrzesień 2015

Wakacje już za nami... 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny a dzieci wypoczęte i gotowe do zabawy wróciły do przedszkola . Spotkanie z kolegami dały dzieciom wiele radości. Powitaliśmy również nowe dzieci, które razem z Plastusiem rozpoczęły przedszkolną przygodę.

Teatr cieni "Latarenka"- październik 2015

8 października przedszkolaki miały okazję spotkać się Teatrem cieni "Latarenka". Nasza sala rytmiczna zamieniła się w prawdziwy teatr. W półmroku zabłysło jedynie światło Latarenki na znak, że spektakl się rozpoczął. Dzieci z zapartym tchem oglądały niezwykle nastrojowe przedstawienie pt.:"Jarzębinka"- opowieść o babci, która szukała swej wnuczki. Całość akcji, gdzie aktorami były cienie przeplatana była piosenkami przy akompaniamencie gitary. Widowisko przyniosło dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.